Venedik Gezi Rehberi – En Uygun Ulaşım, Konaklama, Aktivite

Venedik Gezi Rehberi – En Uygun Ulaşım, Konaklama, Aktivite

Venedik gezi rehberi yazım, dar sokaklarıyla ve sularla çevrili kanallarıyla ünlü şehir Venedik için plan yapıyorsanız, oldukça işinize yarayacak. Bu ilginç şehir, belki de dünyada eşi benzeri olmayan bir yapıya sahip. Gittiğinizde sokaklarda yürürken her ayrıntı sizi hayrete düşürecek nitelikte. İnsanlar İtalya turu yaptıklarında meşhur şehirler olan Roma, Floransa, Milano ve Venedik şehirlerini tercih ederler. Venedik şehrine ulaşım genellikle herhangi bir İtalya şehrinden trenle olmaktadır ama havayolu ile de bu güzel sular şehrine gelebilirsiniz.

Ulaşım konusunu detaylı bir şekilde “Venedik’te ulaşım” başlığı altında bulabilirsiniz. Venedik’te konaklama biraz pahalı olduğu için insanlar günü birlik gelmeyi genellikle tercih ederler. Fakat konaklamak gibi bir planınız var ise erkenden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim, yoksa Venedik otel fiyatları biraz elinizi yakabilir.

Venedik’te yemek yemeniz için butik restoranlar sizleri bekliyor olacak. Ufak bir alana sahip olan restoranlar ve dışarısındaki masalarla, lezzetli İtalyan yemeklerini, su sesleri eşliğinde yiyebilirsiniz. Bu şehirde yapılacak en iyi aktivite sizin de bildiğiniz gibi Gondol Turları. Gondollarıyla meşhur bu İtalyan şehre gittiyseniz, bu zevki yaşamadan dönmeyin. Gerek dar sokaklarında gezerken, gerek kanallara geçtiğinizde, çok büyük bir keyif alacağınızdan eminim. Ayrıca bu gondol gezisi şehri tamamen hissetmenize ve her dokusunu yaşamanıza da büyük katkı sağlıyor. Gondol turları hakkında detaylı bilgiyi de aşağıda, yazımın devamında bulabilirsiniz.

Venedik Gezi Öncesi: Şehri Tanıyalım

venedik gezilecek yerle
venedik gezilecek noktalar

Şüphesiz ki Venedik, dünyanın en  bilindik şehirlerinden biri. Ve tabii bununla birlikte, Avrupa’daki en güzel şehirlerin başında gelirken, hemen hemen İtalya’nın en ünlü şehri diyebiliriz. Venedik’te bir Kolezyum veya Trevi Çeşmesi yok lakin herkes tarafından bilinen bu muazzam estetik şehirde, her an bir noktasından sürpriz güzellik çıkması, daha önce birkaç kez gidip gezmiş olanları bile şaşırtmaktadır.

İtalya’nın özerklik verilen 20 bölgesinden biri olan beni Veneto‘nun başkenti Venedik en son yapılan nüfus sayımına göre şu anda 300.000’e yakın nüfusa sahip. İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, birçok küçük sayıda adamın oluşturduğu Venedik lagününde bulunmakta.

venedik lagünü

Köprüler şehri olarak da bilinen Venedik Po ve Piave nehirlerinin ağzında uzanmaktadır.

Bu 300.000 kişinin 70 bine yakını tarihi Venedik merkezinde yaşamaktadır. Geriye kalan kişiler ise Mestre ve Marghera isimli lagünün arka tarafında kalan bölgedeki Terraferma isimli kısımda yaşamlarını sürdürüyorlar. Terraferma haricinde, Venedik çevresinde yaklaşık 100 adet bulunan adalarda ikamet eden kişiler de bulunmaktadır.

Aşıklar, sevgililer, sanatçılar ve şairler için ünlü bir yer olarak da bilinen Venedik irili ufaklı yüzlerce ada arasındaki büyülü bir kenttir. Venedik’in bir diğer adı da “City of Gondole” yani “Gondollar Şehri“dir. Bu isim çoğu zaman şehri dolaşan çok sayıda  kanallardan geçmek için kullanılan gondol isimli deniz aracından ileri gelmektedir.

venedik gondol gezileri

Venedik’te hem modern iç mekanlar hem de kentin her yerine yayılmış, İtalyan geleneksel tasarımı ile bezeli, tarihi konaklama yerleri bulunmakta. Venedik otelleri haricinde, oda ya da daire kiralayarak, yurt dışında uygun fiyatlı romantik tatil geçirebilirsiniz. Modern ve lüks yerlerden ziyade geleneksel ve görece daha ucuz Venedik otelleri butik yapıda olup, daha sıcak bir ortam sunmaktalar.

Venedik Ulaşım – Venedik Nasıl Gidilir ?

Venedik şehrine ulaşım, genellikle İtalya’nın diğer şehirlerinden tren yoluyla gerçekleşmektedir. Hem bilet fiyatları oldukça uygun, hem de tren yolculuğu Avrupa’da çok yaygın olduğu için, Venedik’e en çok tercih edilen ulaşım trenlerle sağlanmaktadır. Venedik ren biletleri fiyatları hakkında size detaylı bir bilgi vereceğim.

İtalya’ya ve Venedik’e çeşitli turlar ile de seyahat edebilirsiniz. Anı Tur, ETS Tur veya Tatil Sepeti gibi çeşitli tur firmalarıyla gidebilirsiniz.

Venedik’e Tren ile Ulaşım

İtalya seyahatlerinizde trenle yolculuk yapmak isterseniz tren biletlerinizi www.trenitalia.com adresinden rezerve edip satın alabilirsiniz

venedik tren bileti
venedik gezi rehberi : tren ulaşımı

Roma Venedik : Roma-Venedik arası tren ile gitmek isterseniz ortalama 30-50 Euro bir ücret ödemeniz gerekmekte. Bu yolculuk ortalama 3 saat 30 dakika civarında sürmektedir. Erken rezervasyonlar ile 20-25 Euro civarında da bilet bulabilirsiniz.

Floransa VenedikFloransa-Venedik arası tren fiyatları Roma biletlerine oranla daha uygundur. Florsansa’dan Venedik’e gitmek için ortalama 20 Euro civarında bilet bulabilirsiniz. Bu yolculuğunuz ortalama 2 saat sürecektir ve erken rezervasyonlarda fiyatlar daha da düşebilir.

Milano Venedik : Milano-Venedik arası tren fiyatları da uygun olmakla birlikte yolculuğunuz ortalama 3 saat 30 dakika ile 4 saat arasında değişmektedir. 20 ile 35 Euro arasında değişen bilet fiyatları yine erken rezervasyon ile daha da uygun fiyata bulunabilir.

Otobüs ile Ulaşım

Roma Venedik Otobüs kullanmayı tercih ederseniz çok ucuza ulaşım sağlamış olacaksınız fakat doğal olarak yol süreniz uzayacak. Roma-Venedik arası otobüs ile ulaşım fiyatları 10-15 Euro arasında değişmektedir. Yolculuk süreniz ise ortalama 7 ile 8 saat arasında olacaktır.

Floransa Venedik : Floransa-Venedik arası otobüs ile ulaşım fiyatları 10-15 Euro arasındadır. Yolculuk süresi ise ortalama 4 ile 5  saat sürmektedir. Uygun fiyat ile Venedik’e ulaşmak isteyenler otobüsle ulaşımı tercih etmelidir.

Milano Venedik : Bu yolculuğunuz da hemen hemen aynı fiyat aralığında olacaktır. Ulaşım ücretleri 10 ile 20 Euro arasındadır ve yolculuğunuz 4-5 saat aralığında sürmektedir.

Venedik’e Uçak ile Ulaşım

Uçak ile ulaşım Venedik için pek tercih edilen bir yol değildir aslında fakat direk Türkiye’den Venedik’e gitmek isteyenler için uçak kullanımı tercih edilecektir. Türkiye’den Venedik Marco Polo Havaalanı‘na ulaşım THY ile sağlanmaktadır. İstanbul-Venedik arası ortalama 150-250 Euro arasında olacaktır. Tabii ki bilet alma sürenize göre bu fiyatlarda büyük değişiklikler olur. Eğer çok yakın tarihe bilet almak isterseniz, fiyatlarınız oldukça yüksek olacaktır. Bu nedenle uçak kullanmak isterseniz biletinizi erken almanızı tavsiye ederim.

Uçak ile Venedik’e vardıktan sonra şehre ulaşmak için otobüs veya deniz otobüsü tercih edilebilir.

Deniz Otobüsü için: Şehir merkezi ile havaalanı arasında en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Venedik’in farklı bölgelerine bu deniz otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. San Marco Murano Adası gibi bölgelere gitmektedir ve ücretleri 7-15 euro arasında değişmektedir. Yolculuk süreniz ise yarım saat ile 1 saat arasında sürmektedir.

Otobüs için: Biletinizi havaalanı içinden, gazete bayisinden alabilirsiniz fakat otobüs pek tercih edilen bir ulaşım değildir; çünkü otobüsler ilk olarak Piazzale Roma’ya gitmektedir ve oradan sonra gitmek istediğiniz yere Vaporetto adıyla anılan teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüs fiyatları 1-5 Euro arasında değişmektedir.

venedik gezi rehberi : vaporetto

Venedik’te Konaklama

Venedik’te konaklama başlı başına tam bir sorun aslında. Maddi açıdan söylüyorum tabii ki bunu çünkü otel fiyatları oldukça yüksek. Ben yine bulabildiğim en uygun Venedik otellerini sizinle paylaşmaya çalışacağım. Neticesinde çoğu insan konaklamaya fazla para harcamak istemez; sonuçta sadece uyumak ve yıkanmak için kullandığımız bir yer. Ama “hayır ben iyi bir yerde konaklamak istiyorum parası neyse veririm” diyenler için de otel önerilerim olacak.

Venedik’te otel fiyatları şehir merkezinden uzaklaştıkça azalmaya başlamaktadır. Ortalama 200-250 Euro civarında bir ücret ile otel odası bulabilirsiniz.

Oteller genellikle Padova, Mestre veya Trevisa bölgesinden tercih edilmektedir. Bu bölgelerden şehir merkezine en yakın olanı Mestre bölgesidir. Venedik’te en çok kullanılan ulaşım aracı yukarıda da belirttiğim gibi Vaporetto adı verilen deniz otobüsleridir. Bu nedenle otelinizin bu Vaporetto deniz otobüslerinin durağına yakın olması, size çok büyük rahatlık sağlayacak.

Venedik Otelleri

Uygun otellerden başlayarak size birkaç otel tavsiyem olacaktır. İlk olarak;

Hotel Rio

Aslında bana göre Venedik otelleri arasında konumu en iyi, hatta mükemmel olan bir otel burası. Odaları çok konforlu ve büyük olmasa da hem fiyatı hem de konumu gereği tercih edilmesi gereken bir otel. Tabii benim bakış açıma göre. Gecelik iki kişilik oda fiyatları 50-200 Euro arasında, mevsime göre değişmektedir. Kış aylarında çok uygun, yaz aylarında ise biraz daha pahalılar. San Marco Meydanı’na 300-350 metre uzaklıkta harika bir konumdadır. Ekonomik olması da en çok tercih edilme nedenleri arasındadır.

Hotel Principe

Yine konaklama açısından oldukça iyi bir yerde olan bir otel tavsiyem var size. Santa Lucia Tren İstasyonuna 150 metre uzaklıkta olan bu antik otel konumu gereği size birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. Fakat bu artıları yüzünden fiyatı biraz yüksektir. Gecelik iki kişilik oda fiyatları 150-300 Euro arasında değişmektedir. Erken rezervasyonlarla fiyatı daha uygun bulabilirsiniz.

Hotel Savoia&Jolanda

Yukarıda bahsettiğim Vaporetto durağına yakın bir otel olan Savoia&Jolanda bulunduğu yer açısından yine size rahatlık sağlayacak Venedik Otellerinden birisidir. Ayrıca San Marco Meydanı’na oldukça yakındır. Otelin gecelik iki kişilik oda fiyatları 150-250 Euro arasında, seçtiğiniz döneme ve rezervasyon tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Hotel Danieli Luxury Collection

Son olarak size bir tane de lüks bir otel önerim olacak. Konaklamaya ve otele önem veririm ayrıca da parası sorun değil diyorsanız, bu otel tercih edeceğiniz tek otel olmalıdır. Merkezi bir yerde ve her yere yürüme mesafesinde olan Hotel Danieli’nin gecelik iki kişilik oda fiyatları ortalama 350-400 Euro civarında.

# Sizin tercihlerinize ve bütçenize göre, otel seçimleriniz değişecektir. Bu otelleri araştırmanızı ve bütçenize göre seçim yapmanızı tavsiye ederim. Konum olarak hepsi sizi rahat ettirecek bir yerdedir. Ben elimden geldiği kadar merkeze yakın olan otelleri sizinle paylaştım; gerisi sizin beğenilerinize kalmakta.

Venedikte Neler Yapılır ?

Tabi ki Venedik konu olunca yapılacak en iyi aktivite Gondol Turları’dır. Bu nedenle bunu özel bir başlık altında anlatacağım sizlere. O yüzden şimdi sizlere gondol dışındaki aktivitelerden bahsedeceğim.

Öncelikle benim size tavsiyem, hiçbir aktiviteye zaman ayırmadan şehri ufak bir Venedik haritası ile doğaçlama olarak gezmenizdir. Venedik sokaklarına kendinizi attığınızda, o evlerin arasındaki minik köprülerden geçtiğinizde aldığınız hazzı hiçbir müze veya kilise size yaşatamaz. Bu nedenle öncelikle kendi kendinize Venedik sokaklarında yürüyün, o evlerin arasında gezin ve kaybolun. Kaybolmaktan da korkmayın; çünkü dünya üzerinde kaybolmaktan zevk alacağınız en güzel yer bence bu sular şehri. Bu gezinizden sonra artık Venedik’in ünlü yerlerini gezebilirsiniz.

Venedik Büyük Kanalı

Bence gezilmesi gereken en önemli yerlerden birisi Venedik Büyük Kanalı. Bu kanalı gezmenizi ve hatta etrafındaki Venedik Sarayları’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Hatta içlerinden birisi Venedik Türk Sarayı olarak adlandırılmaktadır.

venedik gezi rehberi : san marco bazilikası

San Marco Bazilikası

İtalya’da hatta Avrupa’da en çok gezilen, ziyaret edilen yerler kiliseler veya bazilikalardır. Venedik’te de oldukça çok sayıda gezebileceğiniz bazilika ve kilise bulunmakta. Bunlardan en önemlisi San Marco Bazilikası’dır. Burayı ziyaret etmenizi ve en üst katına çıkıp Venedik manzarası izlemenizi tavsiye ederim.

Le Fenice Tiyatrosu

Bu görkemli bina Venedik şehrinin en büyük ve en eski opera ve tiyatro binasıdır. İçeri girdiğinizde adeta büyüleneceksiniz. Herhangi bir etkinliğe katılmak isterseniz, internet üzerinden bilet alabilirsiniz. İçeri giriş ücretleri ise 5-10 euro arasında değişmektedir.

Venedik Gondol Turları

Gelelim şimdi Venedik’te yapılacak en güzel aktivite olan Gondol Turlarına. Venedik seyahati yapacaksanız bu gondol turlarına mutlaka bir bütçe ayırın, çünkü bu turu yapmadan Venedik’ten ayrılırsanız pişman olacaksınız. Eğer ki bütçenizi ayarlayamadıysanız elbette bu gondol turlarını ucuza getirmenin de kolay yolları bulunmakta.

Venedik’te Gondol tur fiyatları birçok nedenden ötürü değişmektedir. Örnek olarak akşamki turlar, gündüz yapılan turlara göre daha pahalıdır. Akşam turları 100-120 Euro, gündüz turları 70-80 Euro civarında. Eğer tekseniz ve bu kadar para veremem diyorsanız, en kolay yol, sizin gibi gondol turu yapmak isteyen turistlerle konuşup, gondol turuna beraber çıkmak. Gondollar genelde 6 kişiliktir ve siz eğer yanınıza arkadaş ayarlarsanız, bu fiyatı kişi sayısına bölerek ödersiniz. Örneğin akşam gondol turuna 6 kişi çıkarsanız kişi başı 15-20 Euro, gündüz çıkarsanız 10-15 Euro ödersiniz.

Ayrıca çiftler için özel gondol turları bulunmaktadır. Örnek olarak Marco Polo’da yemek ve çiftlere özel gondol turu 100-120 Euro civarında ve bu sadece çiftlere özeldir.

Bu arada Venedik gondol turları yaklaşık olarak 40 dakika sürüyor.

Venedik’te Ne Yenir ?

Burada da her İtalyan şehrinde olduğu gibi spagetti, pizza ve dondurma ön planda. Bunların içinden dondurma Venedik’te en çok tercih edilen yiyecek. Ayrıca bunlara ek olarak deniz mahsülü ürünler de oldukça yaygın.

Bunlara örnek olarak;

 • Baccala Mantecato: Morina balığıının kurutulduktan sonra çeşitli yağ ve sarımsakla soslanarak servis edildiği bir yemek. Daha çok başlangıçlarda aperatif olarak servis edilmektedir.
 • Pasta Fasioi: Sulu ve bakliyatlı makarna olarak adlandırabiliriz bu yemeği. Venedik’e özel olan bu yemek klasik bir İtalyan makarnasının sulu ve barbunyalı haline benzemektedir.
 • Cichetti: Küçük küçük servis edilen bu aperatif gibi olan yemek, ekmek üzerine sürülmüş mezeler şeklinde. Peynirli, sebzeli gibi çeşitleri vardır.

Venedik Gezisi Hakkında Genel Bilgiler

Ne Zaman Gidilir ve Kaç Gün Kalınır ?

Venedik seyahatinizin genellikle 1-2 gün olmasını tavsiye ederim ben. Ama rahat rahat gezmek istiyorsanız, bu süreyi 3 veya 4 güne çıkarabilirsiniz ki bence bu fazla olur. İnsanlar genellikle Venedik’te gondol turu yapıp sokaklarında, köprülerinde gezdikten sonra şehri bitirdiklerini söylerler ki bu bence de böyledir. Buraya ayıracağınız gün maksimum 3 olmalıdır.

Venedik’in en güzel olduğu tarih nedir, ne zaman gitmeliyiz sorusuna cevabım ise bahar sonu veya yaz sezonu olursa çok keyifli bir gezi geçirirsiniz. Güneşli havada suların etrafında dolaşırken kendinizi daha da mutlu hissedeceksiniz. Tek eksi tarafı, o dönemlerde konaklamanın biraz pahalı olması fakat bunu da erken ve planlı bir geziyle düşürebilirsiniz.

Venedik Tatili Ne Kadar Para Harcanır ?

Venedik gezinizde ne kadar para harcayacağınız kişiden kişiye ve yapacağınız ulaşım türüne göre büyük değişkenlik gösterir. Örneğin İtalya içinden trenle Venedik’e geçiş yapacaksanız geçiş yapacağınız şehre bağlı olarak ortalama tren biletiniz gidiş dönüş 60 ile 100 Euro, otobüs kullanırsanız 20-50 Euro arasında olur. Uygun bir otel ile geceliği 70-100 Euro arasında konaklamayı halledebilirsiniz.

Uçak kullanacaksanız bu fiyat daha da artar ve gün sayınızın artması maliyetinizi doğal olarak arttırır. Ayrıca tercih edeceğiniz otel de maliyetinizi etkileyecek başlıca faktörlerdir.

Kısacası uygun bir gezi için otobüs tercih edilmeli ve uygun otel seçmelisiniz; böylelikle tahmininizden de ucuza bir Venedik gezisi yaparsınız.

 

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
22 Yorumlar
  • tarık
  • 27/10/2017
  • Reply

  Önümüzdeki yaz dönemi için interrail yaparak italya gezmek istediğim yerlerin başında geliyor. tabii İtalya’ya kadar gitmişken Venedik’e uğrayıp gondol gezisi yapmamak ta olmazdı. gördüğüm kadarıyla Venedik gondolları oldukça pahalı ama dediğiniz şekilde birilerinin yanına yancı olmak gayet keyifli gözüküyor

 1. Merhabalar,
  Venedk yazısı gerçekten çok detaylı ve açıklayıcı olmuş teşekkür ederim. Barcelona ve paris hakkında da bilgi verir misiniz?

 2. Baharda yapacağım gezi için yardımı olacağını düşünüyorum güzel bir yazı olmuş. Paylaştığın hotelleri inceledim konumları çok iyi gerçekten

 3. Venedik’e gitmeyi planlıyorum. Hostel yok mu hiç Venedik’te otelde kalmayı düşünmüyorum dışarda kalacak alanlar hakkında bilgi vermenizi rica ederim. Yazı gayet yardımcı oldu bana teşekkürler. Milano hakkındaki görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

 4. merhabalar,
  ben tek başıma italya turu düşünüyorum fakat çadırımla dışarda kalmak istiyorum venedik bu açıdan tehlikeli midir ??

 5. selam yazınızı begendm diger italya sehirlerini de yazarmısınız çünkü kimse tek venedike gitmez milano roma ve floransa da eklenirse cok yi olur

  • mustafa peksel
  • 30/10/2017
  • Reply

  merhabalar
  yemek icin önereceğiniz yerler varmı peki ??

 6. Venedik gerçekten imkanı olan herkesin görmesi gereken nadide bir şehir.

  Fakat çok küçük.

  Tatilden bir gün ayırmak bile insanın moralini bozabiliyor. Çünkü o kadar yol git, yürüyerek 4-5 saatte ama hemen gezebileceğimiz 1 yer. Bu yüzden eğer ki yanınızda sevgiliniz yoksa sadece sırf görmek için gitmeye gerek yok.

 7. Venedik için vize almam kolaymı.? Yaşama imkanı nasıl? Uzun süre konaklamayı düşünüyorum

 8. Herkesin hayali herhalde bir gün Venedik ile paris arasında bir seçim ikisinden birini görmektir. İnşallah bizede bir gün Venedik tatili nasip olur

  • Önder
  • 13/11/2017
  • Reply

  Venedik çok güzel bir yer gidip görmeyi istiyorum.Hazırlıklara başlamak İçin önce bu makaleden başladım gayet iyi bilgiler öğrendim

 9. Venedik, güzel şehir görülmeye değer bir yer.

 10. Venedik bir çok insan gibi benimde uzun yıllardır hayalimde. Ancak son yıllarda çıkan tanıtıcı tv programları nedeni ile bir çok şehiri yakından tanıma fırsatı bulduk. Ama yinede venedik bir başka

  • Önder
  • 19/11/2017
  • Reply

  Venediğe çok gitmek istiyorum.Belki üniversite bittiğinde giderim herkes çok güzel bir olduğundan söz ediyor.

 11. venedik cok güzel bir sehire benziyor. ayrıca tarihi bir yapısı var. denizcilikte de eskiden lidermisler. simdide gndollarıyla merak uyandırıyorlar

 12. Yazın venediğe gitmeyi düşünüyorum ilginç bir şehir gidip gezecem görecem bakalım nasılmış

  • Arıkan
  • 26/11/2017
  • Reply

  Venedik’e gitmemi herkes öneriyor.Bu yıl gitmeyi düşünüyorum hazırlık yapıp.

 13. Venedik tutkunları için oldukça geniş ve yararlı bir anlatım olmuş. Emek vermişsiniz teşekkürler

  • hasan kavak
  • 30/11/2017
  • Reply

  venedik sularla kaplı aşk adası bence. Hislerin enyoğun yaşandığı şehir olmasından boşa dememişler italyada aşk başka diye…

  • Görkem
  • 03/12/2017
  • Reply

  venedik oldum olası gezilecek yerlerde zirveye oynuyor. Gitmek nasip olmadı ama gitsem ilk görmek istediğim yer Venedik dir

 14. adamların gondolları cok sekil. birde kullanan kisinin tavırları cok ilgi cekici cinsten

 15. yazıyı okudukça insan kendini venedikte geziyor hissi verdi çok iyi olmuş görmek nasip olsa keşke

Soru-Görüş-Öneri