Tek Başına Interrail Yapmak – Artıları Eksileri

Tek Başına Interrail Yapmak – Artıları Eksileri

Tek başına interrail bir yana, her şeyden önce tek başına yurtdışı seyahati insanı ilk başta korkutsa da insan bunu göze alıp yola çıktıktan sonra, ne kadar doğru bir karar verdiğini fark ediyor. Tabi ki başımdan geçtiği için böyle söylüyorum ben de. Daha önce hiç uçağa bile binmemiş biri olarak tek başıma interrail yapmayı göze aldım ve anladım ki böyle düşünenler çok haklı.

Bu yazımda size tek başına interrail’e çıkmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmaya çalışacağım. Amacım sizi tek başınıza interrail yapmanız için teşvik etmek olsa da eksi yönlerinden de bahsedeceğim. Kafalardaki önemli sorulardan birisi de İngilizce. “Ya benim İngilizce sıkıntılı, anlaşamazsam kimseyle orada neler yaparım tek başıma” gibi endişelerinizi de bir kenara bırakmanız gerekiyor. Çünkü İngilizce bilmeden interrail yapmak zannedildiği kadar zor bir durum değil. Elbette ki sıkıntı çıkartacak durumlarla karşılaşacaksınız, anlaşamadığınız zamanlar olacak ama ufak bir sözlük ile çok yol alabilirsiniz, buna emin olun.

Öncelikle size kısa bir şekilde Interrail bileti nasıl alınır nedir hakkında kısa bir bilgi verip, diğer detayları anlatmaya devam edeceğim.

Interrail Bileti Nasıl Alınır ?

Interrail bileti sizin de bildiğiniz gibi, Avrupa içerisinde tren yoluyla şehirden şehire gezmenizi sağlar. 30 ülkede tren kullanma fırsatı veren bir bilet türüdür. Bu biletin bir çok çeşitli şekli vardır. Örnek olarak;

tek başına interrail yapmak – one country pass

Interrail One Country Pass:  Tek ülke içinde gezmek isteyenlerin alabileceği bilet türüdür; ülkeden ülkeye fiyatlarda değişiklik göstermektedir.

Balkan Flexi Pass: Balkan ülkeleri içinde tren kullanma sayınıza göre sınırlandırılan bilet türüdür. Fiyatları diğer Interrail bilet fiyatlarına oranla daha avantajlıdır.

Interrail Global Pass: En çok tercih edilen bilet türüdür. İçerisinde 1 ay süre ile sınırsız tren kullanma biletinden 15 gün için 5 gün tren kullanma hakkı olan bilete kadar çeşitleri vardır.

Bunların detaylı bilgisini Interrail Bilet Fiyatları başlığımda bulabilirsiniz.

Interrail bileti almanız için hiçbir şart yoktur. Sadece  25 yaş üstü için fiyat artmaktadır. Interrail biletini TCDD veya Gençtur üzerinden satın alabilirsiniz. Interrail bilet fiyatları dönem dönem değişiklik göstermektedir. Hemen hemen her yıl ufak zamlar olmakta. Detaylı bilgileri Interrail bilet fiyatları başlığında bulabilirsiniz.

Tek Başına Interrail Gerçekten Zor mu?

Her şeyden önce şunu bilmenizi isterim; tek başınıza veya arkadaşınızla olsun, trenle Avrupa turu başlı başına bir keyiftir. Ama bu turu nasıl yapacağınız, yani tek mi yoksa arkadaşlarınızla mı, sizin yaşayacağınız tecrübeleri ve karşılaşacağınız olayları etkileyecektir. Ben iki türlüsünü de yapmış biri olarak, size tek başınıza Interrail yapmanın çok daha keyifli ve heyecanlı olduğunu söylemek isterim. Madde madde size Avrupa turuna tek çıkmanın artılarından ve eksilerinden bahsedeceğim.

Tek Başına Interrail Yapmanın Artıları

1- Tamamen Özgürsünüz: Şimdi ilk turunuza tek başınıza çıktıysanız eğer çok şanslısınız. Çünkü muhtemelen şöyle bir senaryo sizi bekliyor olacak: “Teksiniz, nerede ne yapacağınızı bilmiyorsunuz ama tamamen serbest ve özgürsünüz.”

Nasıl bir özgürlük bu?

Şöyle ki; ilk turunuzda, ilk şehrinizde elinizde haritanız ile nereye gideceğinize, neler yapacağınıza kendiniz karar veriyorsunuz. İstediğiniz yerde mola verip, istediğiniz yerde yemek yiyebiliyorsunuz. Yanınızda sizin fikrinizi değiştirecek hiçbir etken olmuyor. Yani verdiğiniz bir karar sonrasında pişmanlık yaşamıyorsunuz. Bu size şu an önemsiz bir artı olarak gelebilir ama emin olun tek olmayınca birçok pişmanlık yaşıyorsunuz “keşke şunu da yapsaydım, keşke oraya da gitseydim” gibi. Çünkü eğer tek olsaydınız bunları yapmış yaşamış olacaktınız.

2- Yeni İnsanlarla Tanışmak: Bu madde de önem sırasında ikinci sırada yer alıyor benim açımdan. Çünkü ilk turuma tek çıktığımda, her gün sayısız insanla tanıştım ve kimileriyle yemek yemeye veya gece kulüplerine gittik, beraber vakit geçirdik. Kısacası birçok arkadaş ediniyorsunuz. Fakat grup olarak gittiğinizde böyle bir şey olmuyor; belki de gerek kalmıyor. Ama sonuç olarak, çok az insanla tanışıp konuşuyorsunuz. Biz Avrupa turunda 3 kişiydik ve neredeyse hiç kimseyle tanışmadan döndük. Yani tanışıp iki sohbet edip ayrılıyorduk hemen. Dil açısından bile sizi geriye götürecek bir şey bu aslında. Çünkü ne kadar yabancı insan, o kadar İngilizce pratiği.

Tek Başına Interrail Yapmanın Eksileri

1- Güvenlik ve Korku: Gelelim tek çıkmanın sıkıntılı yönlerine. En önemlisi güvenlik ve içinizde hissettiğiniz korku. Öncelikle tek başınıza çıktığınız bir turda, sürekli tetikle olmanız ekstra bir efor sarf etmeniz gerekiyor; güvende olmanız için. Bu her yer tehlikeli diye değil, siz ister istemez en güvenli şehirde bile olsanız, tek olmanız ve orada yabancı olmanız nedeniyle kendinizi tedirgin ve güvensiz hissedeceksiniz. Fakat grup olduğunuzda insan kendini güvende hissediyor ve içinizde bir korku olmadan gezebiliyorsunuz.

Ama şöyle bir detay var; benim başıma ne geldiyse 3 arkadaş çıktığımızda geldi. Tek başıma hiçbir olay yaşamadım. Çünkü arkadaşlarınızla olunca daha çok macera arıyorsunuz ve başınıza daha çok iş geliyor.

2- Konaklama: Tek başına olduğu zaman insan, bilmediği bir yerde olduğunda hep iyi ve güvenli bir yerde konaklamak ister. Bu nedenle hostellerde veya otellerde kalmak isterseniz de fiyatları çok düşük olanları seçmeyeceksiniz. Bu açıdan maliyet sizi zorlayacaktır. Fakat yanınıza bir kişi bile aldığınızda, benim de yaptığım gibi çoğu zaman dışarıda kalabilirsiniz. Korkmayın öyle hemen, inanılmaz güzel bir tecrübe bu. Ben 2 arkadaşımla birlikte yaklaşık 17 gün dışarıda parklarda, çadırda kaldım. Böylece hostel parasından da kurtuluyorduk. Bu sadece bir alternatif, dışarıda çadırda kalmasanız bile, arkadaşlarınızla olduğunuz süre boyunca basit, ucuz bir hostele gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Sonuç olarak bu yazımda size, interraila tek çıkmanın artı ve eksilerinden bahsetmeye çalıştım “objektik olarak”. Interrail yapmak zor mu sorusunun da cevabını, umarım yazımda bulmuşsunuzdur. Ama kendi fikrimi de söylemeden geçemeyeceğim. Kesinlikle tereddüt etmeyin ve tek çıkın. En yakın arkadaşınızla giderseniz çok eğlenirsiniz, inanılmaz vakit geçirirsiniz, evet bunlar doğru. Ama tek olduğunuzda alacağınız hazdan ve yaşayacağınız tecrübelerden mahrum kalacaksınız.

O yüzden tek çıkın!

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
12 Yorumlar
  • Dennis
  • 01/11/2017
  • Reply

  Ben bir kez arkadaşımla bir kez de tek başıma yaptım. ikisinin de sizin de belirttiğiniz gibi artıları ve eksileri oldu. tek başımayken özgürlük hissi güzeldi. istediğimi İstediğim zaman istediğim şekilde yapabildim. Yanımda birisi varken en çok ulaşım konusunda sorun yaşadık. ben bisiklet kiralamayi tercih ederken o mutlaka otobüse binmek istedi

  • clinical
  • 01/11/2017
  • Reply

  Arkadaşınızla giderken mutlaka önce bir rota çiziyor, ona sadık kalmayı planlıyorsunuz fakat gideceğiniz noktaya vardığınızda koşullar rota dışına çıkmanızı gerektirebilir. böyle bir şey olduğunda bir taraf rota dışına çıkılmamasını diretirken diğer taraf rotanın dışına çıkmak isteyebiliyor.
  tek başınıza olduğunuzda kafanıza göre istediğiniz yere gidebilirsiniz:)

 1. Dediğiniz gibi tek başına interraile çıkmak kulağa daha güzel geliyor. Ama işte başına bir şey gelirse insan yanında destek olacak birisini ister. Hiç değilse kendi anadilinde sinirini boşaltmak ister:)

  • Serkan
  • 08/11/2017
  • Reply

  Yas abi nasıl tek ya? En yakın arkadaşınla inanılmaz eğlenceli macera dolu bir sürü anı olucak tek ne demek ya sıkılır insan

 2. Tek başına interraile çıkmak çok büyük bir sorumluluk getiriyor ayrıca güzel geliyor bir de insana.

 3. Benim için büyük sorumluluk ama tek başıma kafa dinleyebildiğim için çokta güzel oluyor vazgeçilmezim bence…

  • Buğra
  • 16/11/2017
  • Reply

  Tek Başına Interrail yapmak bence çokta zevkli olacağa benzemiyor. En az yanında bir kişi olması gerekiyor bence

 4. Tek başına yapmak daha zor olur.Daha çok sorumluluk almak gerekir.Ama fazla kişi olunca en azından sorumluluklar azalıyor.

 5. Bir çok şeyde tek olmak iyi olabilir ancak Interrail da çok daha zorlayıcı gibi geliyor ama yinede genel konuşmak istemem

 6. yahu tek başına bir insan ilk defa nasıl buraları gezmeye gider ? sıkılma ve korku dolu bir gezi geçirmiyomusun ? açıkcası ben göze alamazdım

 7. Bence arkadaşlarınızla interrail yapmak daha hoş olur çok güzel anı olarak kalır akıllarda.

 8. Tek başıma Interrail yapmanın en güzel yanı özgür olmak istediğim şeyleri yapabilmek.

Soru-Görüş-Öneri