Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma’da gezilecek yerler o kadar müstesna ki Roma gezisi yaparken kendinizi adeta o eski dönemlerde hissedeceksiniz. Çok eski yapılar olmasına rağmen, hatta bazı yapılar restorasyona uğramış olsalar bile, o doğal hallerini kaybetmemişler. Müzelere girmekten, bazilika ve kilise gezmekten kendinizi alamayacağınız bir şehirden bahsediyoruz. Tarihi dönemlere ilgisi olmayanlara belki sıkıcı gelebilir en başta. Fakat gezmeye başladıklarında, o görkemli yapıları gördüklerinde eminim ki hiç ilgisi olmayanlar bile etkilenecekler.

Şimdi Roma’da gezilecek yerler listesi oluşturup, size tek tek hepsi hakkında bilgi vereceğim. Hiçbir yeri atlamadan detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Roma’da o kadar çok gezeceğiniz tarihi yapı var ki gerçekten 2-3 gün sırf bunları gezmek için harcıyorsunuz. Aslında kendiniz anlattıklarıma göre haritadan bakıp bir rota planı yaparsanız, çok rahat edersiniz. Çünkü bazı yapılar birbirine çok yakın. Roma gezinizden önce mutlaka gezilecek yerler için haritadan bir göz gezdirmenizde fayda var. Öncelikle en önemli ve en popüler olan yerlerden başlayarak anlatacağım en sonunda da Roma’da ücretli ve ücretsiz gezilecek yerleri listeleyeceğim.

 Vittorio Emanuele 2 Abidesi 

Evet arkadaşlar, size ilk olarak bu yapıyı anlatmamın bir sebebi var. Çünkü benim Roma’da bulunan yapılar, tarihi binalar içinde en etkilendiğim yapı burasıdır. Kolezyum, Vatikan, Roma Forum ve diğerleri bir yana, bu abide bir yana. Piazza Venezia bölgesinde yer alan bu devasa anıtın ilginç bir hikayesi de bulunmakta. İtalya’nın ilk kralı olan Victor Emmanuel tarafından yaptırılmıştır. Bu anıtı gördüğünüzde iki adet heykel fark edeceksiniz. Bunlar Adriyatik’te yer alan Tyrrhenian ve Lion of San Marco kıyılarını temsil etmektedir.  At üzerinde bulunan insan heykeli ise Vittorio Emanuele’in heykelidir.

vittorio emanuele 2 abidesi

Bu anıtın hemen altında Altare della Patria İtalyan Birleşme Müzesi bulunmaktadır. eskiden burada Venedik elçilerinin oturduğu bir saray bulunmaktaymış.  Ziyaret etmeye gittiğinizde, anıta doğru yürürken bile çok uzaktan fark edeceksiniz. Çok heybetli ve görkemli bir yapıdır. Bembeyaz ve tertemiz bir görüntüsü bulunmaktaır.

Fakat ilginç bir tarafı vardır bu anıtın. İtalyanlar tarafından hiç sevilmez. Çünkü Roma’nın diğer yapılarına benzemediğinden, Roma tarihini yansıtmadığından dolayı şikayetçilerdir. Sizin de resimlerde gördüğünüz gibi Roma yapılarının rengi genelde sarı veya bej renktedir fakat bu anıt bembeyaz olduğu için İtalyanlar Roma’yı yansıtmadığı için sevmemektedirler.

İtalyanlar ne derse desinler veya ne düşünürlerse düşünsünler bu anıt Roma’daki en iyi ve en harika görünüme sahip yapıdır.

Ulaşım olarak ise Kolezyum’a çok yakın olan bu yapıyı Kolezyum ile aynı gün içerisinde gezebilirsiniz. Metro ile ise yine Colosseo durağında inerek ulaşabilirsiniz. 

 Kolezyum – Flavianus Amfitiyatro 

Tarihi Bilgi: Kolezyum İmparator Vespasion tarafından yaptırılmış dünyanın en büyük amfi tiyatrosudur. Her ne kadar tiyatro izlemek amacıyla yapılmış bir yer olsa da sizin de bildiğiniz gibi hayvan dövüşleri ve gladyatör karşılaşmalarıyla meşhur olmuş bir arena.

kolezyum – colosseum

Kolezyuma gelen insanlar genellikle dövüş izlemek ve kaybeden gladyatörlerin ölümünü görmek istedikleri ve bunlardan zevk aldıkları için gelirlerdi. Bunların içinde en vahşi olan dövüş şekli ise gladyatörlerin aslanlara karşı olan dövüşleriydi. Bu aslanların gladyatörleri parçalamasından izleyen insanlar büyük bir zevk alırlardı. Fakat bu aslan dövüşlerine genellikle idam cezasına çarptırılanlar çıkartılırdı. Bu eğlence Hristiyanlığın gelişine kadar böyle sürmüştür. Hristiyanlığın gelişinden sonra bu olayın katliamının önüne geçmek amacıyla durdurulmuştur.

Roma’da havaalanına yakın merkezi ve uygun fiyatlı otel ve Hostel önerileri için tıklayın.

Genel Bilgi: Roma’nın simgesi olan bu yapıyı gördüğünüzde çok etkileneceksiniz. Konum olarak çok iyi bir mevkide bulunan bu yapıyı mutlaka Roma’da gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koyun. Etrafında da birçok gezilecek yer var; mutlaka devamında onları da gezin. Bunlar; Roma Forum, Circo Massimo, Arco di Costantino, Arco di Tito. Gecesi ayrı gündüz hali ayrı bir güzeldir. Geceleri çok güzel ışıklandırılmaktadır, bu nedenle geceleri de mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Hatta gidip onun karşısındaki çimlerde oturup içkinizi için çok keyifli oluyor.

Dışı kadar içi de bir o kadar güzeldir. Ki zaten asıl olay içindedir. Fakat muhtemelen içine büyük beklentilerle gireceksiniz ve çıktığınızda “bu ne ya buna mı para verdim ben” deme ihtimaliniz yüksek. Birincisi içine girmek için aşırı bir sıra bekleyeceksiniz o sıcak havalarda. Bu sırayı aştıktan sonra içeri girdiğinizde ise sizi karşılayacak olan şey yıkık dökük duvarlar ve taşlar. Yani böyle bir yapıyı bu şekilde tanımlamak istemem ama girince kendiniz de böyle diyeceksiniz.

kolezyum akşamları

Kimisi çok güzel, çok beğendim der kimisi ise çok mutsuz çıkar içeriden. Bu nedenle kesin içine girin diyemiyorum size. Ama kendi fikrimi yine de belirteyim, bana göre girmenize çok gerek yok.

Giriş fiyatları ise Tam Bilet 16 Euro, İndirimli Bilet ise 11 Euro. Bu ücretler göz önüne alındığında, yüksek gelebilir çünkü bu ücret sizin bir gecelik hostel paranız veya bir günlük yemek paranızdır. Bunu içeriye giriş için vermenizi tavsiye etmem açıkçası.

 Trevi Çeşmesi 

Roma’nın belli başlı simgelerinden birisi olan Fontana di Trevi yani bizim deyişimizle Aşk Çeşmesi’ne geldi sıra. Burası adını bulunduğu Trevi bölgesinden almaktadır. Burada çeşitli heykeller ve bir havuz bulunmakta. Heykeller arasında bulunan esas figür deniz tanrısı olan Neptün’dür. Ayrıca bu heykellerin içinde Poseidon’un bir arabayı sürdüğü anı gösteren bir heykel de bulunmaktadır.

Çeşmenin hikayesi ise, İtalya kralı, askerleri ile susuzluktan ölmek üzereyken şu an bulunduğu noktada olan çeşmenin belirdiği ve bu sudan içerek askerlerini ölümden kurtardığı söylenmektedir.

Fontana Di Trevi – Roma Aşk Çeşmesi

Trevi Çeşmesi’nin en meşhur özelliği, gittiğinizde sizin de görebileceğiniz bozuk paraların insanlar tarafından o havuza atılması. Bu çeşmedeki inanışa göre havuza para atanlar Roma’ya bir gün tekrar geleceklerine inanırlar. Sağ elle sol omuzun üzerinden havuza atılan paranın insanlara iyi şans getireceğine inanılır. Havuza atılan bu paralar her akşam toplanarak yardım kuruluşlarına bağışlanmaktadır.

Fontana di Trevi’ye gitmek için metro ile Barberini durağında inmeniz gerekmektedir. Buraya gittiğinizde yürüyerek İspanyol Merdivenleri’ne de gidebilirsiniz. Bu nedenle bu iki yeri aynı günde gezmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Aşk Çeşmesi’nin yakınındaki dondurmacılardan da Roma dondurması yemeden dönmeyin.

 Arco di Costantino 

Bu yapı ilk Hristiyan komutan olan Konstantin’in aldığı ilk zaferi kutlamak amacıyla yapılmıştır. Bu tak, Roma tarihinden bu yana bize kalan tek takdır. Konstantin’in Kemeri olarak da anılmaktadır. Kolezyum’un hemen yanında bulunan tak, Palatine Tepesi’ne de çok yakındır.

Genellikle insanların fotoğraf çekmek için sıraya girdiği bir yapı olan kemer üzerinde kabartmalı insan figürleri de bulunmakta. Bu kemer üzerinde komutan Konstantin’in konuşma yaparkenki figürü ile halkına para dağıttığı anı simgeleyen figürler bulunmaktadır. Kolezyum’u gezdikten sonra hemen burada fotoğraflar çekilebilirsiniz.

 Roma Forumu 

İşte burası tarihin en büyük kalıntılarından bir tanesi. Eski zamanlardan bu zamana kalmış dünyanın en önemli arkeolojik yapısı olan Civitatem Centrum – Forum Romanum – Forum Magnum – Foro Romano – Roma Forumu, antik Roma döneminin şehir merkezidir. O dönemlerde bu bölge şehrin ticaret ve hukuk merkezi olan bir yerdir. Gezmeye başladığınızda kendinizi adeta 1000 yıl öncesinde bulacaksınız.

O tarihten bu zamana kadar kalmış en önemli yapı olan Roma Forumu içinde birçok anıt ve tapınak göreceksiniz. Bunların isimleri;

 • Castor ve Pollux Tapınağı
  Romulus Tapınağı
  Satürn Tapınağı
  Vesta Tapınağı
  Venus ve Roma Tapınağı
  Aemilia Bazilikası
  Julia Bazilikası
  Septimius Severus Kemeri
  Titus Kemeri
  Rostra
  Hostilia Mahkemesi
  Maxentius ve Konstantin Bazilikası
  Tabularium
  Antoninus ve Faustina Tapınağı
  Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi)
  Sezar Tapınağı
roma forumu giriş ücreti

Roma Forum giriş ücreti 12 Euro’dur. Buraya ulaşım için metro kullanabilirsiniz. Kolezyum’un hemen yanındadır. Bu yapıları birlikte gezmeniz sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

 Pantheon 

Navona Meydanı’nda bulunan Pantheon, Roma şehrinin simgelerindendir. Eski dönemden bu zamana kalmış en önemli tapınaklardan birisidir. Bu tapınak içerisine girdiğinizde, kapıya bakarsanız latince harflerle yazılmış yazılar göreceksiniz. Bu yazılar Marcus Agrippa’ya olan yazılardır. Bu yazının hemen üstünde ise titanların savaşını anlatan heykel ve figürler bulunmaktadır.

Çok büyük ve görkemli bir girişe sahip olan Pantheon Tapınağı’nın giriş kapıları yapıldığı dönem, saf altından yapılmıştır. Ancak zamanla bu kapılar yerine bronz kapılarla değiştirilmiştir. Pantheon’un tepesinde kocaman bir delik bulunmaktadır. Bu delik ile ilgili birçok hikaye vardır. Bunlardan en popüler olanı, şeytanların bu delikten gökyüzüne çıkıp yok olduklarıdır. Bu nedenle tanrıların da gökyüzünde yaşadıklarına inanırlar ve bu delik ile birlikte tanrılarla iletişim kurduklarına inanırlar.

Pantheon Tapınağı’nı gezdikten sonra çok yakınında olan İspanyol Merdivenleri’ne de gidebilirsiniz.

 İspanyol Merdivenleri 

Roma denilince akla gelen simgelerden bir tanesi de İspanyol Merdivenleri. Bu merdivenlerin çok ilginç bir hikayesi de bulunmaktadır. Bu merdivenler tepede bulunan Trinita dei Monti kilisesine çıkmak amacıyla 1725 yılında yapılmıştır. Uzun ve çok geniş merdivenlerdir. Gece gündüz aşırı kalabalık olan bu merdivenlere gittiğinizde, merdivenlerin başlangıç noktasında bir çeşme göreceksiniz. Bu çeşmenin ismi Barcaccia Çeşmesi’dir.

Merdivenlerde genellikle turistler gelip oturup resim çekilirler. Fakat akşamları çok daha güzeldir. İnsanlar şaraplarıyla birlikte merdivenlere gelip şarap içip sohbet ederler. Genellikle canlı müzik eşliğinde turistler şarap içer ve çok keyifli bir ortamı oluyor. Mutlaka akşam gitmenizi tavsiye ederim.

Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler için de çok güzel bir cadde bulunmaktadır. Hemen İspanyol Merdivenleri’nin önünde. Bu caddede çok pahalı meşhur markaların da mağazaları bulunmaktadır Prada, Valentino gibi.

Ulaşım konusuna gelince, yine metro kullanmak istediğinizde çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Spagna istasyonunda indiğiniz takdirde, merdivenleri çok rahat bulabilirsiniz. Ayrıca buradan Trevi Çeşmesi’ne de çok rahat bir şekilde yürüyerek 5-10 dakika içerisinde gidebilirsiniz.

 Castel Sant Angelo 

Roma’da bulunan en meşhur kalelerden birisidir. Ayrıca çok derin bir hikayesi de bulunmaktadır. Zamanında Cem Sultan’ın da yattığı yerdir bu kale. İmparator Hadrian için yapılan kale, aynı zamanda papanın evi olarak da kullanılmıştır. Bu kalenin içinde Vatikan’a giden gizli yol bulunmaktadır. Kalenin içi çok kasvetlidir çünkü burada zamanında çok büyük acılar yaşanmış. O dönemlerde burada idam mahkumlarının idamları gerçekleştirilirmiş. En kötü yanı ise idam edilen mahkumların kafası birkaç gün boyunca köprüde asılı bırakılırmış.

Ayrıca bu kalede sadece idamlar değil, aynı zamanda işkence odaları da mevcutmuş. Bu nedenle burada bulunan mahkumlar çoğu zaman işkenceden ölürlermiş. Zaten siz de ziyaret ettiğinizde bunları hissedeceksiniz. İç karartan bu kaleye mutlaka giriş yapın. Şu anda birçok eserin sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır.

Castel Sant Angelo

Giriş ücreti ise tam bilet olarak 8 Euro’dur.

Ulaşım ise metro kullanarak Lepanto durağında inip 5-10 dakika yürüdükten sonra kaleye varabilirsiniz. Fakat ben otobüs ile gittim ve size de otobüs ile gitmenizi öneririm. Termini bölgesinden 40 numaralı otobüse binerseniz, tam önünde inersiniz. İneceğiniz durağın ismi de kalenin kendi ismidir.

Etrafında gezilecek yerler olarak köprüler bulunmakta. Burada bulunan köprünün ismi Hadrian Köprüsü‘dür. Üzerindeki sanatsal heykeller ilginizi çekebilir. Altında akan yemyeşil göl ile birlikte resim çekilmenizi de tavsiye ederim. Ayrıca bu kaleyi gezeceğiniz zaman hemen yanında bulunan Vatikanı da gezmelisiniz. Bu bölge merkeze uzak olduğu için hem Vatikan hem kaleyi aynı günde gezmelisiniz.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
1 Comment
 1. Romada gezilicek güzel yerler var aklımda en güzeli de roma şehrinin simgesi olan Pantheon’dur.

Soru-Görüş-Öneri