Roma Gezi Rehberi – Şehir Değil Sanat Eseri

Roma Gezi Rehberi – Şehir Değil Sanat Eseri

Roma gezi rehberi olarak hazırlamak istediğim bu yazıdan önce öncelikle sizlere Roma hakkında klasik tarihi bilgilerinden bahsedeceğim ve bunun devamında Roma hakkında, nerede kalınır, ne yenir ne içilir, Roma ulaşımı nasıldır, Roma’ya hangi mevsim gidilmeli, Roma’da yapılması gerekenler, Roma’da görülmesi gerekenler gibi Roma hakkında bilmeniz gereken her şeyden bahsetmeye çalışacağım.

roma şehri kuşbakışı

Üç bin yıllık bir tarihe sahip olan Roma’ya hayran kalmamak elde değil. Roma’da bulunmak tarihe bir yolculuk yapmak gibi adeta.. Hele bu tarih gün batımında kızıl ve sarı renge bürününce, içinizden bir parça sizi artık Roma’ya bağlamaya başlıyor.

Roma’nın Kuruluşu

Size şimdi Roma’nın kuruluşuyla ilgili var olan bir efsaneden bahsedeceğim. Roma’nın güneydoğusunda bulunan Albano tepelerinin bulunduğu yerde Alba Longa diye bir şehir varmış ve burada Numitur adlı bir kral  yaşarmış. Kralın kardeşi Amulius, tahta göz dikmiş ve abisini devirip kızıyla evlenmek için kızı Silvia’yı evleneceğine dair yemin ettirmiş. Ancak savaş tanrısı Mars, Silvia’ya aşık olmuş ve Silvia hamile kalmış. Bunu öğrenen Amulius bebekleri bir sandığa koyarak Tiber Nehri’ne bıraktırmış. Çocukları kıyıda bulan bir dişi kurt onları beslemeye başlamış ve onlara Romulus ve Remus isimlerini vermiş. Çocuklar büyüdükten sonra suç işleyince yeni kralın huzuruna çıkmışlar. Eski kral Numitur kendi oğlunu sorgularken onun kim olduğunu anlamış ve ona olayları anlatmış. Bunu öğrenen Romulus ve Remus kral olan amcaları Amulius’u öldürüp babalarına tahtı geri vermiş. Bir kent kurmaya karar verdiklerinde dişi kurdun onları bulduğu yeri seçmişler ve buraya duvar örmeye başlamışlar. Romulus’un ördüğü duvar ile dalga geçip duvarı yıkan Remus, kardeşini çok kızdırmış ve kardeşi Remus’u öldürmüş. Daha sonra şehri kurup kendi adından esinlenerek Roma ismini vermiş.

thy istanbul roma uçuşu yemeği

 Mert ile Adım Adım Roma Gezi Rehberi 

Roma’yı ilk önce benden dinleyin istedim. Yaşadıklarımdan ve hissettiklerimden kısaca bahsedeceğim.

En Heyecanlı Günüm ve İnanılmaz Geçen Gece (İlk Gün)

Roma benim için gezdiğim şehirler arasında en özellerinden birisi. Çünkü her şey Roma’da başladı benim için. Daha önce hayatın boyunca hiç uçağa bile binmemiş birisi olarak, tek başına Interrail yapmaya karar vermiş ve ilk uçağıma Roma’ya inmek üzere binmiştim. Uçaktaki hissettiklerim bir yana, indikten sonra çok daha yoğun bir gerilim duygusuyla hatırlıyorum havalimanındaki anlarımı. Çantamı aldıktan sonra, amaçsızca insanları takip ediyordum. Bir süre boş boş havalimanında dolaşmıştım. En sonunda cesaretimi toplayıp, görevlilere “termini, bus, go” gibi kelimelerle dert anlatmaya başladım. Zorlanmadım, hemen beni Termini’ye giden otobüslere gönderdiler. Bindim ve son durakta indim. Ivanhoe Hostel için rezervasyonum vardı fakat Terminiye indiğimde abartmıyorum yaklaşık 1 saat boyunca “ben tek başıma napıcam” diye oturup düşündüm. Hiçbir sonuca da varamadım o ayrı. En sonunda yine bir cesaretle, harita satın aldım ve hostelin adresini aramaya başladım.

roma haritası

Yürüyerek, insanlara sorarak hostele adım adım yaklaşıyordum. Sonunda yolda tekrar hostelin sokağını aramak için durdum, kocaman haritayı açtım, sokağı arıyordum ki bir kız gelip “do you need any help?” diyene kadar. Ona hemen hostelin adını söyleyip onu aradığımı söyledim. Kız “çok yakındasın, ayrıca ben de o hostelde kalıyorum” deyince inanılmaz bir rahatlamayla hostele sohbet ederek gittik.

Hotel Ivanhoe – içki içme oyunu

Hostel eski bir apartmanın bir katından oluşuyor. Gittiğimde ortak bir alanda 6-7 kişi içkili bir oyun oynuyorlardı. Ben paramı ödedikten sonra, hostele birlikte geldiğim kız Emilie, beni de davet etti. Çantamı ranzaya atıp hemen onlara katıldım. Saat 7 civarıydı. Tanıştık, karışık bir gruptu, Avustralyalı ve Avrupalılardı. Gece plaj partisine gideceklerini söylediler, beni de davet ettiler, tabi ben de kabul ettim. Oyundan sonra bir süre dinlendim, ardından parti için hostelde biraz içki içtik ve yola çıktık.

 

Ben hala nereye gittiğimizi, Roma’nın hangi plajında parti olduğunu bilmiyorum. Tek hatırladığım metroya, arkasından otobüse bindiğimiz. Her neyse, gece plaja vardık kumda ateşler yanıyordu ortam çok iyiydi. Zaten sarhoştuk danslar falan başladıktan sonra bizim gruptakiler sürekli içki getirmeye başladılar. E bedava içki bulmuşum bırakır mıyım? Sürekli içtim.

roma’da plaj partisine doğru ilerleyiş

İnanılmaz bir geceydi ve bu benim ilk gecemdi. Sabah 8 gibi hep beraber hostele döndük, uyudum tabi hemen. Uyandığımda tek düşündüğüm “inanılmaz bir gece olduğu ve iyi ki tek gelmişim, interrail süpermiş” düşüncelerimdi. Interrail’in her günü böyle geçecek diye düşündüm fakat öyle olmadı…

İkinci Güzel Gece ve Tanışma

İnanılmaz geçen ilk günün ardından ikinci günde şehri dolaşıp akşam hostele döndüm. Hostelde herkes bir tahta panoya kendi ülkelerinin kağıt paralarını yapıştırmıştı. Tabi ki içlerinde bizim paramız da vardı. Ben o panodaki paraları incelerken birden birisi gelip “hangisi senin ülkenin parası?” dedi. Gösterdim ve bende ona sordum, o da gösterdi. Esmer, Güney Amerikalı’ya benzeyen bir kızdı. Zaten tanıştığımızda Kosta Rikalı olduğunu söyledi. Ben sadece o ülkeyi Dünya Kupası’ndan dolayı biliyordum. Uzun bir sohbet ettikten sonra içki içmek ister misin diye sordu ve tabi ki kabul ettim yine. “Şarap içelim, Kolezyum’a yürüyelim” diye konuştuk, marketten şarap aldıktan sonra içkinin ilk defa ne kadar ucuz olduğunu farkettim.

Kolezyum’a yürürken hem sohbet edip hem şarap içiyorduk. İçkimize ve sohbetimize Kolezyum’un önünde saatlerce devam ettik. Bu arada ismi Rita’ydı. Çok iyi anlaşıyorduk, ayrıca Rita da tek başına gelmişti Roma’ya. Beni cesaretlendirdi sürekli bu konuda. Tek gezmenin çok güzel olduğundan bahsedip ince tricklerini öğretti. Gece 2-3 gibi kalkıp hostele döndük. Roma’da böylece her şey çok güzel geçiyordu, çok mutluydum. Zaten son gecemdi ve ertesi gün Floransa’ya harekete geçecektim. Hostele döner dönmez mutlu ve heyecanlı bir şekilde uyudum.

 Roma Gezi Rehberi 

Roma gezisi için size gerekli detayları anlatmaya çalışacağım. Roma şehrini gezmeyi 3 gün süre içerisinde tamamlayabilirsiniz. Interrail yapacak arkadaşlar için 2 gün bile yeterlidir tüm şehri gezmeye. 2 günde veya 3 günde Roma nasıl gezilir bunları aşağıda yazının devamında bulabilirsiniz.

Roma’yı gezerken kafanızda belli başlı bir rota oluşturduğunuz takdirde, çok rahat bir şekilde turunuzu sırasıyla tamamlayabilirsiniz. Roma’nın tarihi yerleri, müze ve bazilikaları oldukça fazladır. Size bundan da bahsedeceğim. Roma gezi planı yapıp gezmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Roma nasıl gezilir, kaç günde gezilir, Roma gezilecek yerler gibi başlıklar altında hepsini detaylandıracağım.

Şimdi ilk olarak Roma’ya gidiş konusundan başlayarak devam edelim.

  Roma’ya Nasıl Gidilir ? 

Arkadaşlar Roma genellikle -benim de yaptığım gibi- Interrail yapan insanların rotalarını başlattıkları ilk şehirdir. Bunun birkaç sebebi vardır bunlar;

 • İtalya’nın kolay vize vermesi,
 • Roma’ya Türkiye üzerinden olan uçuşların uygun fiyatlı olması
 • ve Roma şehrinin rota başlatmak için çok uygun bir konumda olmasıdır.

Bu nedenle insanlar genellikle Roma’ya uçakla iniş yapıp gezilerine oradan başlarlar.

Uçak İle Ulaşım

Roma’da iki tane havalimanı bulunmaktadır. Bunların en çok kullanılanı Roma Fiumicino Havalimanı’dır. Türkiye’den direk uçuşlar genellikle bu havalimanına olmakta. Siz de büyük ihtimalle uçak ile gittiğiniz takdirde buraya iniş yapacaksınız. Bir diğeri ise Ciampino Havalimanı’dır.  Fakat pek kullanışlı değildir ve tercih edilmez.

Roma Şehir Merkezi – Fiumicino Havalimanı Ulaşım

Eğer ilk gelişiniz ise, Roma’ya iniş yaptıktan sonra şehir merkezine yani Termini bölgesine gitmelisiniz. Termini’den istediğiniz her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca şehir değiştireceğiniz zaman da Termini’de bulunan tren garını kullanacaksınız. Fiumicino Havalimanından Termini bölgesine gitmenizin en kolay ve ucuz yolu bu havalimanından kalkan otobüslerdir. Havalimanında kime “Termini, bus” derseniz size nereden kalktığını gösterirler.

Roma’da otobüs fiyatı yaklaşık 5-7 Euro arasındadır. Çantanızı aldıktan sonra hemen otobüse binip son durak olan Termini’de ineceksiniz. Zaten otobüs sizi garın yanında indirecektir ve garda kocaman bir şekilde yazılı olan Termini yazısını göreceksiniz. Burada indikten sonra gezinize başlayabilirsiniz.

Tren İle Ulaşım : Genellikle Roma’ya uçakla gidilir ve buradan diğer İtalya şehirleri tren veya otobüs kullanılarak gezilir. Bu nedenle şimdi size tren ile ulaşım ve fiyatları hakkında bilgi vereceğim.

Roma-Floransa : Roma-Floransa arasını hızlı trenle gitmek isterseniz bilet fiyatları ortalama 25 Euro civarındadır. Yolculuğunuz 1 saat 30 dakika sürer.

Roma-Venedik : Roma-Venedik arası tren ile gitmek isterseniz ortalama 30-50 Euro bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu yolculuk ortalama 3 saat 30 dakika civarında sürmektedir. Erken rezervasyonlar ile 20-25 Euro civarında da bilet bulabilirsiniz.

Roma-Milano : Roma-Milano arası hızlı tren ile gitmek isterseniz bilet fiyatları 40-50 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca yolculuğunuz hızlı tren ile 3 saat sürmektedir. Fakat hızlı tren tercih etmek istemezseniz yaklaşık 7 saat sürecek yolcuğunuzun tren bilet fiyatı ise 30-35 Euro arasındadır.

Otobüs İle Ulaşım

Roma-Floransa : Roma-Floransa arasını otobüs ile gitmek isterseniz bilet fiyatları yaklaşık 10-15 Euro arasında olmaktadır. Yolculuğunuzun süresi ise 4 ile 5 saat arasında değişmektedir.

Roma-Venedik : Roma-Venedik arasını otobüs ile gitmek isterseniz bilet fiyatları yaklaşık olarak 20-25 Euro arasında olmaktadır. Yolculuğunuz ise 7-8 saat arasında sürmektedir.

Roma-Milano : Roma-Milano arasını otobüs ile gitmek isterseniz bilet fiyatları yaklaşık olarak 25-30 Euro arasında olmaktadır. Yolculuğunuz ise 9-10 saat arasında sürmektedir.

 Roma’da Nerede Kalınır ? 

Roma için kalacak yer açısından çok alternatifiniz bulunmaktadır. Benim tavsiyem size Termini bölgesinde veya Termini’ye yürüme mesafesinde olan otel veya hostellerde konaklamanız. Çünkü her hangi bir yere gideceğiniz zaman Termini size çok kolaylık sağlayacaktır. Roma şehri konaklama açısında gayet uygun fiyatlıdır. Ayrıca her zaman dediğim gibi hostellerde kalmanızı maliyet açısından kesinlikle öneririm. Fakat aile olarak bir gezi yapıyorsanız veya maliyeti düşünmüyorsanız tabi ki otellerde kalmanızı öneririm. Şimdi size birkaç hostel tavsiyesinde bulunacağım bunlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de booking.com veya bu tarz sitelerden hostellere bakabilirsiniz. Termini bölgesinden baktığınız takdirde Roma geziniz de çok kolaylaşacaktır.

Roma’da havaalanına yakın merkezi ve uygun fiyatlı otel ve Hostel önerileri için tıklayın.

roma sokak sanatçıları
Roma Hostel Önerileri

Ben iki sene üst üste Interrail başlangıcımı Roma şehrinden yaptım. 2013 ve 2014 yazlarında burada bulundum. İlk gittiğimde Ivanhoe Hostel’de konakladım gayet mutlu ve memnundum buradan. Konumu ve organizasyonları gayet iyiydi. Sanırım şuan hala aktif halde bu hostel. 2014 yazında gittiğimde ise arkadaşlarımla çadırda kaldık herhangi bir hostelde konaklamadık. Şimdi size birkaç güvenilir hostel tavsiyesinde bulunacağım.

Ivanhoe Hostel

2013 yazında bizzat 2 gece konakladığım hosteldir. Konumu gayet iyidir yürüyerek Vittorio Emanuele abidesine ve Roma Forum’a gidebilirsiniz. Ayrıca hostelin hemen yanında metro durağıda bulunmaktadır. hostel ayrıca her gün bir aktivite düzenlemektedir. Ben ordayken bir gece plaj partisi organizasyonuna katılmıştım gayet eğlenceliydi. Ücreti ise o zaman gecelik 15 Euro’ydu.

Palladini Hostel

Bu hostel ise arkadaşımın kaldığı ve çok beğendiği bir hosteldir. Temizlik ve konum açısından gayet iyi durumda. Ayrıca fiyatları çok uygun. Yaklaşık 10-15 Euro arasında bir fiyata konaklayabilirsiniz. Odaları temiz ve yatakları rahattır, denemenizi tavsiye ederim.

Alessandro Downtown Hostel

Termini tren istasyonu’nun hemen yakınında bulunan bu hostelin konumu mükemmel. Hostel tercihleriniz için konum ve temizlik her zaman ön planda olmalıdır. Bu nedenle bu hostel de size gönül rahatlığıyla benim tavsiyem. Fiyatları da yine çok uygundur. Fiyat aralıkları gecelik 12-20 Euro arasında değişmekte.

Hotel Önerileri

Roma’da hotel fiyatları genellikle biraz yüksektir. Ayrıca hoteller eski tip binalardan çevrilme oldukları için dışarıdan belki sizi yanıltabilirler fakat içleri gayet temiz ve bakımlıdır. Şimdi size uygun fiyatlı hotel tavsiyelerinde bulunacağım.

Hotel Ferraro

Her zamanki gibi size yine konumu mükemmel bir yeri tavsiye ediyorum. Hotel Ferraro Kolezyum’a 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Bu nedenle sizin gezinizi çok rahatlatacak bir konuma sahiptir. Temizlik açısından da bir sıkıntı yaşayacağınızı zannetmiyorum. Her ne kadar iç dizaynı insanın içini karartsa da fiyatına ve konumuna göre tercih edilmesi gereken bir otel. Gecelik olarak fiyat aralığı 35-45 Euro arasında değişmektedir.

Hotel Regio

Termini Tren İstasyonuna yürüme mesafesinde olan bu hotel ayrıca şık ve gayet temizdir. Kolezyuma metro ile 2 durak mesafe uzaklığındadır. Ayrıca hotelde her gün açık büfe kahvaltı hizmeti bulunmaktadır. Gecelik oda fiyatları ise 35-50 Euro arasında değişmektedir.

 Roma’da Neler Yapılır 

Roma’da Gezilecek Yerler

Öncelikle bu başlık altında size kısa bilgilerle görülecek yerlerden bahsedeceğim. Fakat “Roma’da Gezilecek Yerler” başlığı altında bütün Roma geziniz için gezmeniz gereken yerleri bulabilirsiniz. Şimdi ana yapıtlardan benim etkilendiklerimden sizlere kısa kısa bilgiler vereceğim.

Colosseum

Roma denilince akla gelen ilk yapıt. Roma’nın simgesi olan Colosseum (Kolezyum) mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Yeri oldukça merkezidir yürüyerek birçok yerden ulaşılabilir fakat uzak olanlar için ise metro kullanılarak gidilmesi de mümkündür. Metro için Colosseo durağında inmeniz gerekiyor. Kolezyum için giriş bilet fiyatları tam bile 16 Euro, indirimli bilet ise 11 Euro civarındadır. Detaylı bilgileri Roma’da Gezilecek Yerler yazımda bulabilirsiniz.

roma kolezyum ulaşım

Vittorio Emanuele Abidesi

Beni Roma’da en çok etkileyen tarihi bir yapıdır. Gerçekten gördüğümde büyüledi beni ki bulunduğu konum yapıyı daha da güzelleştiriyor. Devasa bir büyüklükte ve bembeyaz olması ile daha da göze güzel görünüyor. Mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bana göre Roma’da bulunan en güzel yapı. Bu anıtın girişi ücretsizdir. Kolezyuma çok yakın mesafede bir ulaşımdadır ve metroyla gelmek isteyenler Colosseo durağında inmeniz gerekir.

 

Roma Forum

Dünyanın en büyük arkeolojik alanlarından birisi olan Roma forum, Roma tarihinin en eski yapıtlarındandır. Yaklaşık 1000 yıl boyunca eski Roma tarihinin en önemli yeri olmuştur.  Burası Vittorio Emanuele Abidesi’nin hemen yakınındadır. İkisini aynı zamanda gezebilirsiniz fakat belli saat aralıklarında açık oluyor. Bunların bilgisini detaylı olarak aktaracağım Roma’da Gezilecek Yerler başlığı altında. Roma Forum için giriş ücreti tam bilet olarak 18 Euro’dur ve bu biletin içine ayrıca Kolezyum gezisi de dahildir.

Fontana Di Trevi

Roma’nın en ünlü simgelerinden birisi olan “Aşk Çeşmesi” olarak anılan Fontana Di Trevi anıtı aynı zamanda Roma’nın en çok turist çeken bölgelerinden birisi. Ziyaret ettiğinizde siz de fark edeceksiniz, adım atacak yer olmuyor. Geceleri de bir o kadar hareketlidir. Aşk çeşmesini ziyaret ettiğinizde suyun içinde birçok bozuk para göreceksiniz. Buradaki inanca göre, bir dilek tutup, bozuk paranızı sol omzunuzun üstünden attığınızda dileğinizin kabul olacağına inanılır.

Fontana Di Trevi – Roma Aşk Çeşmesi

Vatikan

Dünyanın en küçük ülkelerinden birisi olan Vatikan, Roma sınırları içerisinde yer almaktadır. Roma’nın olmazsa olmaz bölgelerinden bir tanesidir. Gittiğinizde mutlaka bir gününüzü ayırmanız gerekmekte. Roma şehir merkezine uzak olduğu için Vatikan’ı gezmeye bir gün ayırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca yanında bulunan Castel Sant Angelo’yu da aynı gün içinde ziyaret edebilirsiniz. Bu kaleyi gezmek isterseniz günlük giriş ücreti 5 Euro’dur ve Pazartesileri kapalıdır. Vatikan’dan yürüyerek çok rahat kaleye ulaşabilirsiniz. Vatikan’a ulaşım için metro kullanmak isterseniz Ottoviano durağında inmeniz gerekmektedir.

 Roma Gece Hayatı 

Arkadaşlar öncelikle belirtmek isterim ki Roma gece hayatı konusu, benim gördüğüm kadarıyla diğer Avrupa ülkelerinden biraz farklı. Daha doğrusu biraz daha geri kalıyor. Gece hayatının en hareketli olduğu yerler yani gece klüplerinin bulunduğu bölgeler Testaccio ve Travestere bölgesidir. Ayrıca bu bölgelere Campo de Fiori bölgesini de ekleyebilirsiniz. Kafe veya pub tarzı mekanlar için ise popüler bölge Navona Meydanı’dır. Geceleri tıklım tıklım bir sokak görmek isterseniz meşhur İspanyol Merdivenleri’ne şarabınızı alııp gidebilir veya Aşk Çeşmesi’ne gidip Roma Dondurması yiyebilirsiniz.

Roma’da gece kulüpleri kapılarını akşam saat 10’dan sonra açmaktadır. Bu nedenle daha öncesinde insanlar pub tarzı yerlerde vakit geçirip geç saatte gece kulüplerine giderler. Gece hayatının çok ucuz olduğu söylenemez. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir size diğer Avrupa şehirlerine göre. Açıkçası ben kendim Roma gecelerini kulüplerde harcamanızı tavsiye etmem.

İçkinizi alıp İspanyol Merdivenleri’ne veya Navona Meydanı‘na giderseniz daha çok keyif alırsınız ki bunu gece kulübünden çıkmayan bir insan olarak söylüyorum dikkate alınız.

Tüm bunlara rağmen birkaç mekan ismi önereceğim size Roma şehrinde. Bunlardan ilki Distillerie Clandestine adlı çok eski bir tarihi olan, içinde ayrıca restoran ve disko bölümü de bulunan mekandır. Bu mekana ek olarak Goa Club da seçeneklerinizin arasında bulunmaktadır. Bu iki mekan tam bir gece kulübüdür. Gitmek isterseniz bu iki mekana internetten de ayrıca bakabilirsiniz.

Fakat dediğim gibi Roma gecelerini bence diskolarda harcamamalısınız.

 Roma’da Ne Yenir ? 

Roma’nın tarihinden sonra en meşhur olduğu konuya geldik, mutfak. Doyasıya pizza, makarna veya dondurma yiyebileceğiniz bir şehir düşünün sadece. Pizzaları gerçekten inanılmaz. Tarifi yok. İncecik bir hamura bol malzemeli, aşırı lezzetli peynirleriyle birlikte sizi çok etkileyeceğine eminim. Pizza da olduğu kadar makarna kısmında da mükemmeller. Ben gitmeden ve yemeden önce “bir makarna ne kadar lezzetli olabilir?” diye hep ön yargıyla yaklaşırdım ama yedikten sonra anladım ki biz makarna yemiyormuşuz ülkemizde.  Ravioli en meşhur makarna çeşitlerindendir, denemeden kesinlikle dönmeyin.

roma’da ne yenir – pizza

E tabi pizza ve makarnanın üstüne tatlı iyi gider. Roma, tatlı konusunda da meşhurdur; dondurması yüzünden. Akşam saatlerinde de yemek üzerine o meşhur Roma dondurmasını pas geçmeyin. Ayrıca hesabın %8-10 kısmını da bahşiş olarak bırakmalısınız her mekanda.

Dondurma için iki meşhur mekan önerim: San Crispino ve Giolitti.

Pizza için tek geçilecek mekan: Forno Panificio Arnese

Makarna için ise : Bulduğunuz her yerde yiyin ben daha kötüsüne rastlamadım. Fakat Caminetto’yu öneririm.

 Roma Turları 

Arkadaşlar sizin de bildiğiniz gibi Roma’ya birçok insan turlarla gitmektedir. Bu nedenle size kısa kısa tur fiyatlarını söyleyeceğim bu sayede tur firmalarıyla gitmek isterseniz bu başlıktan da faydalanabilirsiniz.

Ets tur ile Roma şehrine birçok tarihte tur bulunmaktadır. Bu turlar sayesinde 2-3-4 günlük turlar ile Roma şehrini gezebilirsiniz. Ets tur ile Roma turu yapmak istediğinizde vize tamamen Ets Tur’a aittir.

Örnek Olarak;

2 Gece 3 Gün Roma Turu: 269 Euro Vizeli Ücreti – Pegasus

3 Gece 4 Gün Roma Turu: 300 Euro Vizeli Ücreti – Pegasus

Jolly tur Roma şehrine birçok tarihte tur bulunmaktadır. Bu turlar sayesinde 2-3-4 günlük turlar ile Roma şehrini gezebilirsiniz. Jolly tur ile Roma turu yapmak istediğinizde vize tamamen Jolly Tur’a aittir.

Örnek Olarak;

3 Gece 4 Gün Roma Turu: 249 Euro Vizeli Ücreti – Pegasus

3 Gece 4 Gün Roma Turu: 299 Euro Vizeli Ücreti – Pegasus  (4 Yıldızlı Otel)

Pronto tur ile Roma şehrine birçok tarihte tur bulunmaktadır. Bu turlar sayesinde 2-3-4 günlük turlar ile Roma şehrini gezebilirsiniz. Pronto tur ile Roma turu yapmak istediğinizde vize tamamen Pronto Tur’a aittir.

Örnek Olarak;

3 Gece 4 Gün Roma Turu: 319 Euro Vizeli Ücreti – Türk Hava Yolları

Sizin de gördüğünüz gibi Roma tur fiyatları hemen hemen birbiriyle aynı. Önemli olan güvenilir bir firma ile bu seyahatinizi yapmanızdır. Bu nedenle size 3 seçenek önerdim. Bu turlar insanlar tarafından en çok tavsiye edilen tur şirketleridir o yüzden ben de bu şirketlerden fiyat bilgilerini sizle paylaştım.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
13 Yorumlar
  • ahmet haneci
  • 27/11/2017
  • Reply

  Romaya gitmek ve pizza yemek eşşsiz sanat eserleri arasında kaybolmak kim istemez ki…

 1. roma gerçekten tarihi olarak çok zengin bir şehir en kısa zamanda gitmek istiyorum.

 2. Roma güzel ve çok eski yerler var gidip görülmeli bence.Bende pasaport çıkartabilirsem gitmeyi düşünüyorum.

 3. Roma nım adı ile bir başka asil duruyor. Buram buram tarih kokuyor ve akla getiriyor

  • cengiz
  • 01/12/2017
  • Reply

  çok merak ettiğim roma harika bir yer her yeri tarihi eserler ile dolu

 4. bir yerin herşeyi mi güzel olur tarihi olsun ortamı olsun gezmesi olsun herşeyi çok güzel bir yer

 5. Romaya gitmek çok istiyorum.Buradan gitmeden önce bir ön bilgi aldım teşekkürler.

  • Saffet
  • 02/12/2017
  • Reply

  Roma güzel bir şehire benziyormuş daha önce hiç aklıma gelmemişti bu şehir sayrnizde biraz bilgi öğrendim.

  • Görkem
  • 03/12/2017
  • Reply

  Zanediyorum İtalya da Roma dışında gezilecek bir yer yok nere baksam roma çıkıyor birde venedik

 6. roma geçmisin izlerini bugunlere yansıtması bakımından bir saant eseri değerinde. bizdede boyle yerler var ama bugunlere tesadufen kalmıslar resmen

 7. Romaya ilkbaharda gitmek istiyorum birçok yerini gezmek için birkaç gün kalmayı planlıyorum

 8. Yakın zamanda Roma’yı ziyaret etmeyi düşünüyorum.Çok güzel bir şehire benziyormuş sitenizde bilgilerden.

 9. Gideceğim ilk şehirlerden biri Roma resimlere bakılırsa çok güzel bir şehir en çok merak ettiğimde Gladyatörlerin savaştığı Arena

Soru-Görüş-Öneri