Pisa Gezi Rehberi

Pisa Gezi Rehberi

İtalya’da bulunan eğik kulesiyle ünlenen Pisa, Floransa’nın 1 saat uzaklığında bulunmaktadır. Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı bu küçük şehir, Orta Çağlarda önemli bir Akdeniz Limanı olan bir yerdi.

Tarihin önceki zamanlarında ticari yönü yüzünden zenginleşen Pisa, şehrin adeta can damarı olan Arno Nehri’nin alüvyonlarla dolması ve savaş yenilgileri ile çok büyük kayıplara ve darbelere uğramıştır. Fakat o zamanlardan günümüze kadar giderek, artan gelişimi ile şu an günümüzde çok önemli turistik şehirler arasında yer almaktadır. Şehrin en meşhur yeri olan Mucizeler Meydanı ve burada bulunan Pisa Kulesi ile birlikte, bu bölge UNESCO tarafından 1987 yılından itibaren Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Bu nedenle eskiden çok önemli ve kritik bir ticari liman olan bu şehir, şimdi ise yerini önemli bir turistik şehre bırakmıştır.

 Pisa’ya Nasıl Gidilir ? 

Arkadaşlar Pisa için ulaşım oldukça basittir. Benim tavsiyem Pisa’ya gitme niyetiniz varsa eğer, öncelikle Floransa’yı ziyaret etmeniz, hatta Floransa’da konaklamanız, günü birlik Pisa’ya gidip dönmenizdir. Pisa’ya gitmenin en kolay yolu Floransa’dan trene binmek. Floransa-Pisa arası yaklaşık 100 kilometredir ve tren ile Floransa’dan Pisa’ya yaklaşık 45-50 dakika uzaklıktadır. Tren biletleri 5-7 Euro arasında değişmekte. Ayrıca Floransa’dan Pisa’ya gitmek için her 30 dakikada bir tren kalkar.

Eğer Interrail biletiniz varsa ücret ödemeden de Pisa’ya gidebilirsiniz.

 Pisa’da Ulaşım 

Tren ile Pisa Central’e vardığınızda, gideceğiniz yere yani genellikle Mucizeler Meydanı olan Pisa Kulesi’nin bölgesine gitmek için otobüsler bulunmaktadır. 2 Euro gibi bir ücreti olan bu otobüsleri kullanarak, o bölgeye gidebilirsiniz. Eğer yürümek isterseniz ki ben kendim yürüyerek gitmiştim, 25 dakikanızı alacaktır. Fakat otobüs ile giderken göremeyeceğiniz güzel yerler göreceksiniz. O nedenle mutlaka ya Pisa Kulesi’ne giderken ya da Pisa Kulesi’nden tren garına dönerken yürümeyi seçin. Böylece küçük şehrin sokaklarını ve yapılarını daha iyi görecek ve keşfedebileceksiniz.

 Pisa’da Neler Yapılır ? 

Çok küçük ama meşhur bir şehir olan Pisa’ya, herkesin bildiği gibi gelme amacımız tabi ki eğik olan Pisa Kulesi. O yapıdan uzun uzun bahsetmeye çalışacağım ama öncelikle genel itibariyle Pisa’da neler yapılır ondan bahsedeyim.

Çok küçük bir şehir olduğu için buraya gelirken, bu şehrin tamamını gezmeniz 4-5 saati alacaktır, bunu bilmeniz gerekir. Bu nedenle gelmeden önce tüm planlarınızı ona göre yapın. Mesela Pisa’yı gezmeye sabah gelirseniz , öğleden sonra 4-5 gibi şehir tamamen bitmiş olur. Hem küçük bir yer hem de gezilecek yerler birbirine çok yakın olduğu için kısa sürede her yeri geziyorsunuz. Açıkçası Pisa’da en çok zaman ayırdığınız şey resim çekmek olacak. O meşhur pozu vermek için elinizden gelen her şeyi deneyeceksiniz ve bu baya zamanınızı alacak.

Şimdi sizlere Pisa’da Gezilecek Yerler hakkında bilgiler vereceğim.

 Pisa’da Gezilecek Yerler 

pisa kulesi neden eğik
pisa kulesi

Pisa Kulesi ve Mucizeler Meydanı

Arkadaşlar sizlere öncelikle Pisa Kulesi hakkında tarihi bilgi vereceğim. Bunların içinde “Pisa kulesi neden eğik, Pisa Kulesi hangi yöne eğik, Pisa Kulesi ne zaman yıkılacak” gibi soruların cevaplarını da bulabileceksiniz.

Pisa Neden Eğik?

Torre Pendente di Pisa (Eğilen Pisa Kulesi) olarak bilinen Pisa Kulesi, İtalya’nın Pisa şehrinde, Piazza dei Miracolide Meydanı’nda yani Mucizeler Meydanı’nda bulunmaktadır. Pisa Kulesi, meydanda yer alan katedralin çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. İlk beş yıl dik duran kule, üçüncü katının tamamlanmasından sonra ağırlığından dolayı eğilmeye başlamış. İtalya vatandaşlarının oldukça şaşırdıkları bu durum araştırıldıktan sonra, kulenin temelinde bulunan yoğun kil karışımının kuleyi tutmak için yeterince güçlü olmadığı ortaya çıktı. Bu durum nedeniyle 100 yıl boyunca inşaatı durdurulan kule, Cenova ile savaşın başlaması nedeniyle de uzun süre aynı şekilde kalmıştır.

Bundan sonra inşaat, 100 yıl boyunca durduruldu. 1272 yılına gelindiğinde Mimar Giovanni di Simone’nin işe el atmasıyla kuleye dördüncü kat eklendi. Dördüncü katın eklenmesi sırasında kulenin eğikliğini gidermek için çalışmalar yapıldı ve kısmen başarılı olundu. 1319 yılında 7. kata ulaşıldı ve 1372 yılından sonra kuleye çan odası ilave edildi. 1838’de Alessandro Della Gherardesca kulenin güçlendirilmesi çalışmaları için kulenin tabanına yakın bir yol kazdı. Kazı alanı deniz seviyesinin altında kalması dolayısıyla yolun içerisi suyla doldu ve Pisa Kulesi’nin eğikliği biraz daha arttı. 1990 yılına gelindiğinde, geçen zaman içerisinde gittikçe daha çok eğilen kule, yıkılmasından endişe edildiği için güçlendirme ve restorasyon çalışmaları kapsamında 10 yıl boyunca ziyarete kapatıldı. 4.47 metre eğime kadar ulaşan kule 10 yıl süren çalışmalar sonrasında 3.99 metrede sabitlendiği açıklandı ve restorasyon çalışmaları kulenin sağlam ve güvenli olduğuna hükmedilerek sona erdi. Mühendisler kulenin bu eğikliğine rağmen bugüne kadar yıkılmamasının nedeni olarak 14.500 ton ağırlığına sahip olmasını gösteriyorlar.

Pisa Gezisi

Arkadaşlar tarihsel bilgilerden sonra gelelim sizin için önemli olan noktaya. Pisa şehrine gelme nedeniniz olan Pisa Kulesi’ni gezmeniz için Pisa tren garından kalkan otobüslere binmeniz veya yürüyerek öncelikle Mucizeler Meydanı’na gelmeniz gerekmektedir. Öncelikle bu Mucizeler Meydanı’na yani Piazza Del Duomo’ya geldiğinizde kocaman bir yeşil alan üstünde olan yapıları ve Pisa Kulesi’ni göreceksiniz. Burada bol bol resim çekileceğinizden hiç şüphem yok zaten. O kalabalıkta insanların nasıl şekilden şekile girdiğini görünce siz de hemen aynı pozları vermek isteyeceksiniz. Burada bir sürü resim çekildikten sonra köşede çimlerin üstüne uzanıp, bir süre dinlenmenizi tavsiye ederim. İnsanı çok rahatlatıyor ve huzur veriyor.  Kuleye çıkmak isterseniz 18 Euro gibi bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ben çok gereksiz bulduğum için ve 18 Euro Interrail yaparken çok ciddi bir para olduğu için aklımdan bile geçirmedim. Diğer alanların içini gezmek için de bilet almanız gerekiyor ama ben tavsiye etmiyorum, fotoğraflarınızı çekip terk etmelisiniz.

pisa katedrali
pisa gezisi – katedral

Mucizeler Meydanı, Pisa şehrine gelme sebebiniz olan bütün yapıların olduğu bölgedir. Burada Pisa Kulesi, Katedral, Anıt Mezar ve Vaftizhane bulunmakta. Gittiğinizde göreceğiniz yapıların hepsi burada toplanmıştır. Bu nedenle Pisa gezisi için 4-5 saat yetmektedir. Çünkü her yer birbirine çok yakın. Ayrıca ciddi anlamda yapılacak başka bir şey de yok. O yüzden İtalya gezi sürenizi burada çok harcamayın. Pisa’ya gidin resimlerinizi çekilin, hediye, magnet gibi şeylerinizi alıp hemen geri dönün .

 Pisa’da Yemek ve Alışveriş 

Yemek

Arkadaşlar bu küçük şehirde yiyeceğiniz herhangi bir özel yemek bulunmamaktadır. Klasik İtalyan pizzası ve dondurmaları yiyebilirsiniz ama çok daha iyilerini Floransa veya Roma’da yersiniz emin olun. Ben bu nedenle sadece marketten aldığım bisküvi ile geçiştirmiştim öğlen yemeğimi. Akşam Floransa’ya dönüp kendime bir ziyafet çekmiştim. Bu nedenle özellikle şunu bunu yemelisiniz gibi bir tavsiyem yok size. Bence İtalya’da paranızı başka şehirlerde güzel yemeklere harcamalısınız .

Alışveriş

Tam aileye ve arkadaşlara hediyelik alınacak yer aslında Pisa şehri. Buradan magnet ve anahtarlık gibi birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Doğal olarak biraz pahalı da olsa mecburen Pisa’yı ziyaret ettikten sonra, bu tarz hediyeleri de almak zorundasınız.  O nedenle gelmişken etrafınızdaki insanlara küçük hediyelikleri almanızı öneririm.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
1 Comment
    • Haydar
    • 22/12/2017
    • Reply

    Pisaya gitmeyi cok isterim bu yazıyı okuduktan sonra daha çok merak ettm.

Soru-Görüş-Öneri