Interrail Vize Süreci

Interrail Vize Süreci

Interrail için vize nasıl kolay alınır? Arkadaşlar sizin de bildiğiniz gibi Interrail yapmak istiyorsanız öncelikle bir vizeniz olması gerekiyor. Bu nedenle size vizenin önemini anlatmadan geçemeyeceğim. Sizin daha çok işinize yarayacak olan, en kolay interrail vizesi nasıl alınır sorusunun cevabını uzun uzun, detaylarıyla anlatacağım. Interrail vizesi için gerekli belgelerden başlayarak, adım adım neler yapmanız gerektiği konusunda, elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağım. Interrail tren bileti sadece Avrupa kıtasında geçerli olduğu için, doğal olarak bir Avrupa ülkesinden Schengen vizesine başvurmanız gerekecektir.

Interrail İçin Schengen Vizesi

Schengen vizesi aldığınız takdirde, bu vizeyi kabul eden 26 Avrupa ülkesini, sorunsuzca gezebilirsiniz. Schengen vizesine başvuracağınız ülke ise en çok konaklama yapacağınız ülke olmalıdır. Yani diyelim ki siz, İspanya, Fransa ve İtalya seyahati yapacaksınız ve bunun için bu üç ülkeden birine Schengen başvurusu yapacaksınız. Bu başvuru için bu üç ülke arasından en çok hangisinde kalacaksanız,  Schengen başvurusu için o ülkeyi seçmelisiniz.

Schengen Ülkeleri Hangileridir: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, Macaristan, Hırvatistan, İtalya, İrlanda, Romanya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Liechtenstein, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Ben daha önce 2 kere Interrail için Schengen vizesi aldım ve ikisini de İtalya’dan aldım. Size de İtalya üzerinden anlatacağım ki zaten diğer ülkelere göre pek bir farklılığı da yok. İtalya vizesine başvurmak için IDATA gibi bir kuruma gitmeniz gerekiyor. Vize başvurunuzu oradan yapıyorsunuz. Bazen idata’ya başvurduktan sonra sizi konsoloslukla görüşmeye gönderiyorlar. Bazense direk vizeniz çıkıyor ve hiç konsolosluğa gitmeden vizeyi teslim alıyorsunuz.

interrail vizesi – interrail bileti

Kolay Yoldan Schengen Vizesi Alma Yolları

Öncelikle alacağınız vize Schengen vizesi olacaktır. Bu vize için kolay yolları size detaylıca anlatacağım. Bunları yaptığınız takdirde, çok büyük bir sorun olmazsa, vizenizi alacağınızdan şüpheniz olmasın. Madde madde ilerleyeceğim; kolay ve anlaşılır olması için.

Anlatmaya başlamadan önce şunu söylemek istiyorum, benim söyleyeceklerim en kolay yoldan vize alma şeklini anlatıyorum. Yani söyleyeceklerim, bunları yapmazsanız vize alamazsınız anlamına gelmiyor.

1- Interrail Vizesi Hangi Ülkeden Kolay Alınır?

Türkiye olarak bizim en rahat Schengen vizesi aldığımız ülke kesinlikle İtalya’dır. İtalya bize çok nadir sorun çıkartarak, vize vermeyen bir ülke. Bu nedenle vizeye başvuracağınız ülkeyi İtalya seçerseniz, çok büyük kolaylık sağlarsınız. Belirttiğim gibi, İtalya vize işlemlerini “idata” isimli aracı firma yapmakta. Interrail vizesi için gerekli belgeleri topladıktan sonra bu kuruma başvurmanız gerekmektedir. Interrail vizesi için başvuru belgesini de doldurmalısınız. Bu işlemler sonrasında sizin tüm işinizi bu firma yürütecektir.  Idata işlem ücreti olarak 60 Euro gibi bir ücret almakta. Bu şirketin yeri İstanbul’da Harbiye ve Kadıköy’de. Bursa ve Trabzon’da da şubeleri vardır.

İlk olarak vizeye başvuracağınız ülkeye karar vermelisiniz ve bu kolay bir vize almak istiyorsanız  bu ülke İtalya olmalıdır.

2- Schengen Vize Başvurusu

Vize başvurusu için yapmanız gerekenleri adım adım belirtiyorum. Bu başvuru adımlarını, İtalya üzerinden anlatacağım sizlere.

 • Öncelikle İtalya Schengen Vize Başvurusu için www.idata.com.tr adresinden, Online randevu almanız gerekmektedir. Online randevu almak ücretsizdir. Burayı tıklayarak idata üzerinden interrail vizesi için online randevu alabilirsiniz.
interrail vizesi – idata italya
 • Schengen vizesi için gerekli evrakları aşağıda belirttiğim sırayla koyarsanız işlemlerinizin daha hızlı gerçekleşmesini sağlarsınız.
 • Schengen Vize Başvuru formunu gitmeden mutlaka doldurunuz ve başvuru formunun 17. maddesindeki adres bilgilerinizi yazın.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaport

Gezi tarihinizin bitişinden sonra 90 gün boyunca geçerli olması gereken pasaportunuzdur. Bu pasaportunuzda ve varsa eski pasaportlarınızda, kişisel bilgilerinizin olduğu ve diğer damga ve vizelerin olduğu sayfaların fotokopisi.

 • Kimlik Fotokopisi

Üzerinde T.C Kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınızın fotokopisi.

 • Başvuru Formu

Her başvuru sahibi tarafından doldurulmuş, özellikle 37.maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu imzalanmış Schengen vize başvuru formu.

 • Interrail Tren Bileti

Çok az bir riski olsa da vize başvurusuna gitmeden önce Interrail biletini satın almanız gerekmektedir. Bu bilet sizin Schengen vizesi almanızı kolaylaştıracaktır. Bileti aracı kuruma göstererek vizeyi Interrail yapabilmek için almak istediğinizi belirtmeniz sayesinde, vize sürecini kolaylıkla atlacaksınız.

Fakat küçük bir ihtimal bile olsa Interrail biletini almanıza rağmen vize çıkmayabilir. Böyle bir durumda Interrail biletinizi hemen iade edeceksiniz. Sadece %15’lik bir kısmı yanacaktır paranızın. Maalesef ufak ama böyle bir risk var. Bunu mecburen göze almalısınız.

 • Biometrik Fotoğraf

35*40 mm boyutlarında 2 adet biometrik fotoğraf.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Yolculuğunuzu ve Schengen ülkelerinde kalınacak süreyi kapsayan, sağlık sorunları, acil tedavi, hastanede yatış, hastalık ya da vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası. Bu sağlık sigortasını herhangi bir bankadan veya sigorta şirketlerinden kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Ücretler değişiklik gösterebilir önceden bir fiyat araştırması yapmanızı tavsiye ederim.

 • Vize Ücreti

Vize ücretini idata ofislerinde işlem yaptırırken ödeyebilirsiniz. İtalya vize ücreti 60 Euro civarındadır. Ekstra idata için de 29 Euro ödemeniz gerekmektedir.

 • Seyahat Rezervasyonları

Bu rezervasyonlar vize alabilmeniz için oldukça önemli. Şimdi size hiç ödeme yapmadan booking yapmanın en kolay yoldan nasıl yapılabileceğinden bahsedeceğim.

Uçak Rezervasyonu

Schengen vize başvurusu için gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonunuz gerekmektedir. Fakat vize çıkmadan kesinlikle uçak bileti almayın ve herhangi bir para ödemeyin. Yapacağınız şey, gençtur üzerinden veya başka uçak şirketlerinden bedava rezervasyon yaptırmaktır. Vizeye başvurmadan bir gün önce telefon üzerinden rezervasyon yaptırmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Bu rezervasyon 3 gün boyunca kalıyor sonra satın almazsanız rezervasyonunuz düşüyor. Onlar size rezervasyon belgenizi mail atıyorlar ve siz de bu belgenin çıktısı ile vizeye başvuruyorsunuz. Herhangi bir ücret ödemeden böylelikle uçak rezervasyonunu halletmiş oluyoruz.

Konaklama Rezervasyonu

Yine Schengen vizesine başvururken sizden hotel rezervasyonlarınızı ve gezi planınızı isteyeceklerdir. Bu işlemler için de kesinlikle para ödemeyiniz. Öncelikle kendinize bir gezi planı hazırlıyorsunuz “boş bir kağıda”. Örnek olarak; “21.09.2018-24.09.2018 Roma 24.09.2018-26.09.2019 Floransa” tarzında gezeceğiniz ülkeleri gün gün listeliyorsunuz. Bunun amacı tamamen vize başvurusunda güvenilirlik için; bunlara uymak zorunda değilsiniz.

Böyle listeledikten sonra, bu tarihlere göre bu şehirlerden hostel veya hotel rezervasyonu yapmanız gerekiyor. Bunun için ise booking.com adresinden şehir ve tarihlerinizi girerek, ücretsiz rezervasyon iptali yapabileceğiniz yerlere rezervasyonlarınızı yapıyorsunuz. Bu belgelerin çıktılarını alıp bunları da idata kurumuna teslim ediyorsunuz. Evrakların tesliminden sonra otel rezervasyonlarınızı hemen iptal edebilirsiniz.

# Bu evraklar herkes için gerekli olan evraklardır. Bunların dışında başvuran kişilerin ekonomik durumları için değişen evraklar olacak.

Bunlar; Çalışan-Öğrenci-Emekli-İş Veren-Memur gibi seçeneklerle birlikte, farklı belgeler gerektirmektedir. Ben size şimdi öğrenci olarak vize başvurusu yapanlar için gereken ekstra belgeleri de belirteceğim. Diğer seçenekler için belgeleri idata.com adresinde bulabilirsiniz.

Interrail’e Öğrenci Olarak Gidenler İçin Ekstra Evraklar

 • Muvafakatname Aslı ve Fotokopisi

Reşit olmayanlar için her iki ebeveyn tarafından son 6 ay içerisinde alınmış noter onaylı, muvafakatname aslı ve fotokopisi, her tür başvuruda ibraz edilmesi zorunludur. Reşit olmayan bireyler için doldurulmuş olan vize başvuru formlarının, hem anne hem de baba tarafından imzalı sunulması gerekmektedir. Çocuğun ebeveyninden biri ile seyahat etmeyeceği durumlarda muvafakatnameye ek olarak çocuğa refakat edecek kişi adına düzenlenmiş, anne ve baba tarafından imzalanmış izin belgesi de sunulmalıdır.

 • Öğrenci Belgesi

Kişinin öğrenim gördüğü kurumdan alınan güncel öğrenci belgesi gerekmektedir.

 • Maddi Gelir Evrakları

Vizeye başvuran kişinin maddi imkanlarını gösterir evrak: Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış, son üç aylık ve tercihen maaş yatış işlemlerini gösteren hesap cüzdanı/dökümü aslı ve okunaklı fotokopisi, kira kontratları, tapular.

 • Maddi Destekçi Evrakları

Ekonomik olarak başkalarına bağımlı olan şahıslar (ör. öğrenciler, reşit olmayanlar, eşler) ve geçimi ebeveyni tarafından sağlananlar, nüfus kayıt örneklerini, geçimlerini sağlayan eş ya da ebeveynlerine ait mali durumunu gösterir evrakları, kendilerini destekleyen eş ya da ebeveynlerinin maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eder mektubu ve imza beyanı (ehliyet fotokopisi, imza beyanı vb. imza bulunan resmi belge) ile birlikte sunmalıdırlar.Masraflarınızı karşılayacak eş ya da ebeveynler kendileri başvurmasa bile şahsen başvuruda bulunacakları şekilde tüm çalışma ve gelir evraklarını sunmalıdırlar. Masrafları karşılayacak bu sponsorlar meslek grubuna göre kendi çalışma ve gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir.

Bu istenilen evraklarla birlikte İtalya üzerinden Schengen vizesine başvurduğunuz takdirde büyük olasılıkla vizeniz bir aksilik olmadan çıkacaktır.

Schengen Vizesi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaport Süresi – Schengen vizesi başvurusunda eğer pasaport sürenizin sonu gelmek üzereyse yeni pasaport ile başvurmanız daha iyi olacaktır. Son 3-4 ay kalmış ise pasaportunuzun süresine tavsiyem yeni pasaport ile başvurmanızdır.

Başvuru Süresi – Vizeye başvuru süreniz de oldukça önemlidir. Gezi tarihinizden 3 hafta öncesine kadar başvurursanız işinizi garantiye almış olursunuz. Çok sıkıştırmak, her zaman sizi telaşa sokacaktır. Aksi takdirde bir olumsuzluk olduğunda kalan zaman size yetmeyecektir.

Rezervasyonlar ve Gezi Planı – Gezi planınızı anlattığım gibi net ve detaylı bir şekilde yazmalısınız. Ayrıca rezervasyon belgelerinizi eksiksiz teslim etmelisiniz. Böylece inandırıcılığınızı arttıracaksınız ve vize almanız kolaylaşacak.

Yeşil Pasaport – Sizin de bildiğiniz gibi, eğer şanslı doğduysanız ve yeşil pasaportunuz varsa Schengen vizesine ihtiyacınız yok. Direk Interrail biletinizi ve uçak biletinizi alıp doya doya gezebilirsiniz.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
11 Yorumlar
 1. En basit yol ile İtalya’dan alındığını biliyordum fakat bu mükemmel yazınızın yararı fazlasıyla dokundu.

 2. bende schengen vizesi almayı dusunuyorum. boylece avrupada sorunsuz gezebilirim. ancak işlemler cok zormudur bilemiyorum

 3. interrail yapmayı düşünüyorudm ama zeytinliye gidip önce bir deneme yapim dedim. Sonra vazgectim büyük rezillik abi ya

 4. Belki bir gün interrail yapmak mükemmel olabilir ancak gel görki bu vize işlemleri peşinden koşmak zor olduğu gibi sıkıcıda

  • Önder
  • 14/11/2017
  • Reply

  Interrail için vize nasıl kolay alındığını öğrendim bu makale sayesinde teşekkürler

 5. Gezmek isteyenler için yön verici olmuş

  • mehtap
  • 16/11/2017
  • Reply

  interrail icin suan imkanlarım yok cok kısıtlı. ancak ilerde elimde bir mikar para olursa değerlendiricem

 6. Bu vize İngiltere için de geçerli mi

 7. Vize peşinde koşmak oldum olası sevmediğim birşey oldu. Interrail Vize içinde keşke herşey daha kolay olsaydı

  • mehmet
  • 26/11/2017
  • Reply

  interrail istiyorumda işte imkan meselesi zaman meselesi şimdilik hayal bize interrail malesef

 8. intreeal istiyordum gezmek için iyi bir fırsat

Soru-Görüş-Öneri