Interrail Nedir?

Interrail Nedir?

Interrail nedir yazımız ile birlikte, geldik herkesin en sevdiği, en merak ettiği konuya:) Hepinizin her sene yapmayı planladığı ama bir kısmının askıda veya hayal olarak kaldığı olay olan Interrail konusuna. Şimdi size tüm detaylarıyla interrail yapmayı en başından itibaren anlatacağım.

interrail nedir nasıl yapılır
interrail nedir

Interrail; Avrupa’daki ülkeleri tren yoluyla gezmenizi sağlayan tren biletidir. Bu bileti yurtdışı tren bileti olarak algılamamak gerekir çünkü sadece Avrupa ülkelerinde geçerlidir. Interrail biletini alarak Avrupa ülkelerini doyasıya gezebilirsiniz. Bu tren biletinin birçok çeşidi vardır. Bunları size daha detaylı olarak soru başlıkları altında anlatacağım.

Interrail Bileti Kimler Alabilir?

Interrail bileti almanız için herhangi bir şart yoktur. Genç insanlardan yaşlı insanlara kadar, her kesim bu bileti alabilmekte. Sadece yaş aralıklarına göre interrail bilet fiyatları farklılık göstermektedir. Onun dışında her insan interrail bileti alabilir, hiçbir şartı barındırmamaktadır.

Interrail Biletleri Hangi Ülkelerde Geçerli?

Interrail biletleri Avrupa’nın birçok ülkesinde geçerlidir. Aşağıda belirteceğim ülkelerin hepsinde bu bileti aldığınız takdirde, tren ile seyahat edebilirsiniz. Avrupa’da ülkeler içi ve ülkeler arası interrail bileti geçerlidir. Interrail bileti aşağıda yazılı olan 30 ülkede geçerli:

Interrail biletinin geçerli olduğu ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Interrail Biletini Ne Zaman Alabilirsiniz?

Interrail bileti almak için süre kısıtlaması size bağlıdır. Yani öncelikle gezi tarihinizi belirlemeniz gerekmekte. Geziye başlayacağınız tarihten, en erken 3 ay öncesine kadar bu bileti satın alabilirsiniz. Benim size önerim ise gezi tarihinden yaklaşık 40-45 gün öncesinden biletinizi satın almanız. Bileti aldıktan sonra kalan bu 40-45 gün içerisinde de vize işlemlerinizi halledersiniz. Eğer vizeniz zaten hazırsa interrail biletinizi gezi başlangıç gününden 4-5 gün önce de alabilirsiniz.

Daha önce vize almadıysanız en kolay interrail vizesi nasıl alınır hakkındaki yazımı okumanızı öneririm.

interrail yapmak için şartlar

Interrail bileti iade etmek isterseniz eğer, biletin başlangıç tarihinden önce geri götürdüğünüz takdirde %15 kesinti ile birlikte geri kalan paranız iade edilir. Interrail bilet tarihinde değişiklik yapmak isterseniz, bu konuda herhangi bir değişiklik olmayacağını bilmelisiniz; bu nedenle bilet alırken tarihinizi kesinleştirin.

Interrail Bileti Nereden Alınır?

Interrail biletini Gençtur veya TCDD ofislerinden satın alabilirsiniz.

İstanbul dışındakiler; Interrail başvuru formu doldurulup, pasaportlarının 1 ve 2. sayfa fotokopileri ile birlikte faks / mail yolu ile Gençtur’a iletilmesi ve ödemenin yapılması halinde Interrail biletiniz kargo ile ücretsiz olarak Gençtur tarafından adresinize gönderilir.

 Interrail Bileti Alırken Neler Gerekiyor?

Interrail bileti almak gerçekten çok kolay ve hızlı bir işlem. Sonuçta bir tren bileti satın alıyorsunuz. Bu yüzden bilet alırken size gereken tek şey bilet ücretiniz ve pasaportunuz. Pasaportunuzla gitmenizin sebebi ise hem bilgilerinizin alınması hem de sizin pasaport numaranızın alacağınız Interrail biletinin üzerine yazılmak zorunda olduğundandır. Ayrıca eğer öğrenciyseniz, öğrenci kimliğinizi de yanınızda götürdüğünüz zaman Gençtur sizlere yurtdışında geçen öğrenci kimlik kartı verecektir. Bu kart ile birçok müzeden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Interrail Biletinde Flexi Sistemi Nedir?

Interrail biletlerinin farklı çeşitleri var. Bunlardan hangisini alacağınıza, sizin gezi şeklinize göre karar vermeniz gerekmekte. Hangi bileti alacağınızı seçerken, rotanız ve seyahat sürenizi dikkate almalısınız. Çünkü biletler süresine göre ve flexi sayısına göre ayrılmaktadır.

Flexi şeklinde olan biletler genellikle daha az seyahat edecek kişiler için ekonomik bir seçimdir. Eğer seyahatiniz kısıtlı ve az ise yani gün sayınız veya değiştireceğiniz ülke sayınız az ise Flexi olan biletleri almanız daha mantıklı ve daha ekonomik olacaktır sizin için.

Flexi sisteminde sizin belirlediğiniz tarih aralıklarında eğer Interrail Global Pass bileti aldıysanız 5-7-10-15 gün, veya eğer Interrail Bir Ülke Pass bileti aldıysanız 3-4-6-8 gün seyahat etmenize izin verir.

Şimdi size daha detaylı anlatacağım. Interrail Global Pass 22 gün, 10 Flexi bileti aldınız diyelim ki. Belirlediğiniz 22 günlük seyahatiniz içerisinde aralıklı olarak veya ardışık olarak maksimum 10 gün süre boyunca trenle yolculuk yapmanızı sağlar. Siz 22 gün boyunca yurt dışında kalabilirsiniz fakat tren kullanma hakkınız sadece 10 gündür. Gün hesaplama ise; dediğim gibi trenlerin kullanılacağı günler arka arkaya olabileceği gibi aralıklı günlerde de olabilir. Seçtiğiniz gün içerisinde sınırsız sayıda tren kullanabilirsiniz.

Saat ve Gün ilişkisi

 • Trenlerin kalkış saati akşam 19.00 ve sonrası olan trenlerde;
 • Varış saati sabah 04.00’den önce ise trenin kalktığı günün tarihi,
 • Varış saati sabah 04.00 sonrasında ise ertesi günün tarihi bilet üzerine yazılır.

Interrail Pass Bilet Ücretleri

Interrail Pass bilet ücretleri yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Bir yetişkin ile seyahat etmeleri koşuluyla, 4-12 yaş arası çocuklar ücretsiz olarak bilet alabilirler. Her yetişkin ile birlikte en çok 2 çocuk ücretsiz biletle seyahat edebilir. Bir yetişkin ile seyahat edecek 3. ve sonraki çocuklar Genç  fiyatlarıyla bilet alırlar. Genç ve yetişkin ayrımında sınır 28 yaştır. 28 yaşın altındakiler Genç fiyatlarıyla daha ucuza bilet alabilirler. Fakat 28 yaş ve üstü Yetişkin kategorisine girer ve biraz daha yüksek fiyatlarla bilet alırlar.

Bilet Fiyatları

Genç (28 Yaş Altı)

 • 15 Gün İçinde 5 Gün Flexi      915.50 TL (206 Euro)
 • 1 Ay İçinde 7 Gün Flexi           1124.40 TL (253 Euro)
 • 1 Ay İçinde 10 Gün Flexi           1337.70 TL (301 Euro)
 • 1 Ay İçinde 15 Gün Flexi           1653.20 TL (372 Euro)
 • 15 Gün Sürekli Geçerli              1546.60 TL (348 Euro)
 • 22 Gün Sürekli Geçerli              1711.00 TL (385 Euro)
 • 1 Ay Sürekli Geçerli                   2190.90 TL (493 Euro)

Yetişkin (28 Yaş ve Üstü)

 • 15 Gün İçinde 5 Gün Flexi      1186.60 TL (267 Euro)
 • 1 Ay İçinde 7 Gün Flexi           1413.20 TL (318 Euro)
 • 1 Ay İçinde 10 Gün Flexi           1679.90 TL (378 Euro)
 • 1 Ay İçinde 15 Gün Flexi           2079.80 TL (468 Euro)
 • 15 Gün Sürekli Geçerli              1857.60 TL (418 Euro)
 • 22 Gün Sürekli Geçerli              2173.20 TL (489 Euro)
 • 1 Ay Sürekli Geçerli                   2808.70 TL (632 Euro)

Ek Ücret Var mı – Interrail Biletim İle Hangi Trenleri Kullanabilirim?

Interrail bileti yalnızca normal yolcu trenlerinin 2. mevkilerinde geçerli olduğu için Intercity, EuroCity, TGV vb. gibi hızlı trenlerin kullanılması halinde ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ek ücretler tren seferlerine göre değişmektedir. 5 ile 20 Euro arasında değişen ek ücretler ödeyebileceğiniz yolculuklarınız olacaktır. Eğer gece treni ve uzun yolculuk ise yataklı vagonlar için de ekstra ücret ödemeniz gerekecektir.

Yolculuklardan Önce Rezervasyon Yaptırmam Gerekiyor mu?

Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda rezervasyonun olmadı trenleri kullanmak istediğinizde eğer rezervasyon yaptırmazsanız ayakta kalma ihtimaliniz de olacaktır tren çok kalabalık olursa. Bu nedenle rezervasyon yaptırmanın zorunlu olmadığı trenlere de binmeden önce ayakta kalmamak için rezervasyon yaptırmak isterseniz aynı ücreti ödemek zorundasınız.

Interrail Bileti Konaklamayı Karşılıyor mu?

Hayır. Interrail bileti yalnızca bir tren biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. hizmetleri kapsamaz. Bu nedenle yola çıkmadan önce benim sizlere tavsiye ettiğim ya da kendi araştırmalarınızla bulduğunuz yerlere önceden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Konaklamayı tamamen kendiniz ayarlamak zorundasınız. Interrail bileti ile konaklamanın hiçbir alakası yoktur. Interrail Yaparken Hostel Seçimi

Interrail Bileti Nereden Başlıyor?

Interrail biletinin belirli bir başladığı ülke yoktur. İstediğiniz ülkeden başlayarak tren biletinizi kullanabilirsiniz. Schengen vizesi olduktan sonra Interrail biletinin geçerli olduğu herhangi bir ülkeden başlayabilirsiniz.

interrail icin ogrenci olmak sart mi

Hangi Ülkeden Vize Almalıyım?

Interrail için vize konusunda aslında çeşitli söylentiler var. Bunlardan birisi ilk giriş yapacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız ki ben şahsen öyle yaptım. İkincisi ise en çok kalacağınız ülkeden vize başvurusu yapmanız. Ben size bunun en garanti yolunu söyleyeyim kendimde iki kere böyle yaptım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım. İlk giriş yapacağınız ülkeden multi girişli vize başvurusu yapıyorsunuz ve aynı zamanda vize başvurusu için göstermek zorunda olduğunuz gezi planında en çok o ülkede kalıyormuşsunuz gibi göstermeniz en garanti yoldur.

Böyle yaptığınız zaman herhangi bir sorunla karşılaşmadan yolculuk edebilirsiniz. Gezi planınıza uymak zorunda değilsiniz o tamamen vize almak için göstermelik bir plan olacağından gün sayılarınızı istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
9 Yorumlar
  • Önder
  • 13/11/2017
  • Reply

  İnterrail in anlamını bilmiyordum bu makaleden ne anlama geldiğini öğrendim teşekkürler.

  • fethi dogan
  • 14/11/2017
  • Reply

  interrail ile atlayıp gidesim gezesim var buralardan ancak para para para malesef

 1. İnterrail hakkında hiçbir şey bilmiyordum.Bu makale sayesinde birçok bilgi öğrendim.

 2. Türkiye’den direk trenle gidemiyormuyuz illa uçakla Avrupa’ya mı geçmemiz gerekiyor

 3. Interrail hakkında şimdiye kadar yazılmış en net bilgilendirici yazı olmuş. Eskiye oranla ilgi duyanların sayısı artmakta ve yazı zamanla çok kişiye fikir verecektir tekler

 4. İnternail ne demek olduğunu az çok biliyordum ama burada detaylar anlatılmış şimdi daha iyi anladım teşekkürler.

 5. Interrail tren fiyatları neden bu kadar yüksek. Bu sadece bizim ülkemize has birim fiyat listemi diye merak ettim

 6. sadece avrupa ülkeleri olması sınırlı gezinti bide fiyatları yüksek ama anlatım çok güzel olmuş para olsa da gezmeye gitsek 🙂

 7. İnterrail iyi güzelde sadece Avrupa Ülkeleri olması biraz kötü .

Soru-Görüş-Öneri