Şimdi Interrail Yapsam Ne Kadar Harcarım?

Şimdi Interrail Yapsam Ne Kadar Harcarım?

Arkadaşlar şimdi, önümüzdeki ay Interrail yapacakmışım gibi, tüm işlemleri tek tek detaylıca anlatacağım; bu sayede interrail maliyeti ne kadar tutuyor görmüş olacağız. 25 günlük bir tatilim var ve ona göre bir Interrail bileti alacağım. Fiyatlar tamamen bu yazıyı yazdığım tarihe ait olacak. Bunana göre bu yazımı okuduktan sonra, yaklaşık bir hesap çıkmış olacak. Bu kalemlere bakarak kendinize yaklaşık bir bütçe ayarlayabilirsiniz.

Hepinizin en çok merak ettiği konu, ne kadar paraya yapılır bu interrail. Öncelikle kendimden biraz bahsedeyim sizlere. Ben iki sene üst üste interrail yaptım. İlk interrail deneyimime tek başıma, ikincisine arkadaşlarımla çıktım. Size ikisini de deneyen birisi olarak tavsiyem, kesinlikle tek gitmenizdir. Biliyorum bunu okurken “ben tek gidemem, orada ne yaparım, hiç birşey bilmiyorum, kaybolurum” gibi birçok endişe ve korku oluşacak ama hepsini unutun gitsin. Ben de bu kadar korkuyordum ki ben bırakın yurt dışına tek çıkmayı, uçağa bile binmemiştim daha önce.

Tek Başına Interrail Yapmak – Artıları Eksileri

Her şeyin en başından, hiçbir şeyim yokmuş gibi başlıyorum. Yurt dışına çıkmak için öncelikle pasaport almam gerekiyor.

 Interrail Maliyeti 

1- Pasaport

Öncelikle pasaport başvurularımızı yapıyoruz. İnternet üzerinden pasaport başvurusu aldıktan sonra, pasaport işlemlerine başlayabilirsiniz. 10 yıllık bir pasaporta başvuruyorum, en mantıklısı bu zaten. 10 yıllık pasaport için ödeyeceğim ücret ise;

Harç Bedeli:   573.10 TL  Defter Bedeli:  94 TL 

Artık bir pasaportum var. Şimdi vizeye başvurabilirim. Kolay vize alabilmek için İtalya’dan vizeye başvuracağım. Interrail yapacağım için öncelikle Interrail bileti satın almam gerekiyor.

Bu noktada “Kolay Yoldan Schengen Vizesi Alma Yolları” yazımı okumanızı öneririm.

2- Interrail Bileti

Benim gezi için ayırdığım gün sayısı 25. Hatta tarih vererek yapalım; 1 Aralık gidiş, 25 Aralık dönüş tarihli uçak bileti alarak gezime başlayacağım.  Interrail biletimi 22 Gün Sürekli alıyorum. Bu biletin şu anki fiyatı ise  1788.80 TL . Interrail biletini de masraflarımıza ekliyoruz ve devam ediyoruz.

Şimdi artık vize başvurusunda bulunabiliriz. Vize evraklarına geçiş yapıyorum orada harcadığımız ücretlerle devam edeceğim.

3- Seyahat Sağlık Sigortası

Vize işlemlerinde toplamanız gereken evraklardan bir tanesi de seyahat sağlık sigortasıdır. Bu sağlık sigortasını herhangi bir bankadan veya sigorta şirketlerinden yapabilirsiniz. Ben Garanti Bankası’ndan aldığım fiyatı söyleyeceğim sizlere. Diğer bankalar da hemen hemen aynı fiyattadır. Garanti Bankası seyahat sağlık sigortası için tutar  37 TL . Gayet uygun bir fiyat ve çok daha ucuzunu bulamazsınız.Bu nedenle belli başlı bankalardan fiyat alarak sigortanızı vize başvurusundan önce almanız gerekiyor.

4- Vize Ücreti

Diğer vize evraklarınız için başka bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Fakat vize işlem ücretinizi başvuru sonrasında hemen yatırmanız gerekmektedir. Ben şuan İtalya üzerinden Schengen vizesine başvurduğum için idata firması üzerinden vize başvurusu yapacağım. O yüzden idata firmasının alacağı vize ücretini ödemem gerekiyor. Bu fiyat bugünün tarihi ile Vize Bedeli:  60 Euro  ve Vize İşletim Ücreti:  29 Euro ’dur. Bu ücreti de ödedikten sonra vize işlemlerimiz başlayacaktır. Çok büyük bir sorun olmadan da vize alacağız ve vize sonrası harcamalara geçiş yapacağım.

5- Avrupa’da Hostel Fiyatları

Şimdi vizemi aldım, öncelikle kendime hostel ayarlamam lazım. Şu anki fiyatlar üzerinden sizlere şehir şehir gece sayısına bağlı olarak hostel fiyatlarından bahsedeceğim. Öncelikle bunun için bir rota belirlemem gerekiyor. Bu rota tamamen benim size hostel fiyatlarını yaklaşık anlatmam için seçeceğim bir rotadır. Fakat aynı zamanda bu rota klasik bir Interrail rotası ve ilk gidenlerin uyguladığı bir rotadır.

Rota :

 • 1 Aralık – Roma (2 Gece)
 • 3 Aralık – Floransa (2 Gece)
 • 5 Aralık – Venedik (1 Gece)
 • 6 Aralık – Nice (2 Gece)
 • 8 Aralık – Barselona (3 Gece)
 • 12 Aralık – Paris (2 Gece)
 • 14 Aralık – Amsterdam (3 Gece)
 • 17 Aralık – Berlin (2 Gece)
 • 19 Aralık – Prag (3 Gece)
 • 23 Aralık – Viyana (2 Gece)

Şimdi bu rota ve tarihlere göre sizlere gecelik fiyatları söyleyeceğim. Bu fiyatları booking.com üzerinden alacağım. Dediğim gibi fiyatlar rezervasyon yaptıracağınız ve gideceğiniz tarihe göre değişecektir, bunu unutmayın. Bu fiyatlar benim şu anda alacağım fiyatlar.

Hostelleri seçerken öncelikle kendi kaldıklarımı seçeceğim, bilginiz olsun.
# Yıldızlar hostellerin kalitesini göstermek içindir. (5 yıldız en iyi seviye)

Roma 2 Gecelik Toplam Fiyat: Palladini Hostel 25 Euro ***

Floransa  2 Gecelik Toplam Fiyat: Plus Florence 22 Euro *****

Venedik  1 Gecelik Toplam Fiyat: Silk Road 25 Euro ***

Nice 2 Gecelik Toplam Fiyat:  Open House 30 Euro  ****

Barcelona 3 Gecelik Toplam Fiyat: St Christopher’s Inn 45 Euro *****  

Paris 2 gecelik Toplam Fiyat: Le Village Hostel 41 Euro ****

Amsterdam 3 Gecelik Toplam Fiyat: Hans Brinker Hostel 77 Euro ****

Berlin 2 Gecelik Toplam Fiyat: ONE80 Hostel 26 Euro *****

Prag 3 Gecelik Toplam Fiyat: Plus Prague Hostel 17 Euro ****

Viyana 2 Gecelik Toplam Fiyat: Wombat City Hostel 40 Euro *****

Klasik bir Interrail rotasına göre, ortalama hostelleri ve gittiğim beğendiğim hostelleri seçerek bu listeyi oluşturdum. Çok daha ucuza da kalabilirsiniz, bunu unutmayın. Fakat bu gördüğünüz hostellerde sorunsuzca kalabilirsiniz; gayet temiz ve güvenilir hostellerdir. Toplam 25 günlük gezinizde hostellere vereceğiniz ücret  348 Euro ’dur. Fakat dediğim gibi bu fiyat 200 Euro’ya kadar bile düşürülebilir bunu unutmayın.

6- Uçak Bileti

Şu anda vizem de çıktığına göre, uçak bileti almam gerekiyor artık. Ben uçak biletlerimi her zaman skyscanner.com adresinden alırım, gayet uygun fiyata uçak biletleri bulunuyor. Ayrıca henüz herhangi bir sorunla da karşılaşmadım. Şimdi vereceğim fiyat ise yine skyscanner üzerinden aldığım fiyat olacak. Gidiş tarihim 1 Aralık Roma ve dönüş tarihim 25 Aralık Viyana olarak bilet bakıyorum. Pegasus Havayolları’ndan alacağım bilet fiyatı  259 Euro ’dur. En ucuz bilet benim rotama göre şuanda bu bilettir.

Fakat bilet fiyatları alacağınız tarihe ve gidiş-dönüş yapacağınız şehirlere göre çok fark eder. Mesela Viyana dönüş için pahalı bir şehirdir. Bu yüzden benim bilet fiyatım da biraz yüksek geldi. Rotanızı da ayarlarken döneceğiniz şehri mümkünse ucuz uçak biletine göre almaya özen gösterin. Böylelikle bilet fiyatından güzel bir kar elde edersiniz.

7- Çanta

Uçak biletimi de aldım, Interrail biletim de hazır, artık gezi günümü bekliyorum ve kalan eksikliklerimi tamamlamaya çalışıyorum. Şimdi gezim boyunca en önemli olan eşyamı almam gerekiyor.

interrail çantası – decathlon

Interrail için çanta seçimi önemli gerçekten. Sağlam olması ve kullanışlı olması beni çok rahatlatacaktır; bu nedenle iyi bir çanta bulmam gerekiyor. Ayrıca fiyatının da çok pahalı olmaması gerekiyor. Çanta bakacağımız yerlerin seçenekleri Eminönü, Decathlon veya Kutup Ayısı mağazası olabilir. Ekstra yerlerden de bakabiliriz, benim gezdiğim yerler bunlar olduğu için bu isimleri verdim.

Çanta boyutuna karar verirken gezi süreniz önemlidir. Ortalama 20-25 günlük bir gezi için 60+10 Litrelik bir çanta yeterli olacaktır fakat daha büyük almak isteyenler alabilirler. Büyük alırsanız bir sıkıntı yaşamazsınız, aksine hediye falan alırken rahat davranabilirsiniz. Çünkü çantanızda bunlar için yer kalmış olacak.

Decathlon mağazasından alacağınız Quechua markalı 60 litre çanta fiyatı şuanda  190 TL . Aynı marka çantanın 70 litre fiyatı 240 TL’dir.

Loap Pollux Dağcılık Çantası 60+10

Kutup Ayısı mağazasından alacağınız LOAP markalı 60+10 litre çanta fiyatı şuanda 240 TL’dir. Ayrıca bu çanta bizzat benim kullandığım çantadır ve Quechua gibi sağlam bir çantadır.

Daha uygun fiyata çanta bulmanız mümkündür fakat sağlam olduğundan emin olun, yoksa seyahatiniz bir kabusa dönüşür. Bu riski almanızı hiç tavsiye etmem, bu yüzden biraz fazla para verip bu önerdiğim çantalardan almalısınız. Ayrıca bu çantaları alırken şunu da unutmayın, sadece bu gezi için almıyorsunuz ileride de kullanacaksınız. Ömrü uzun bir çanta seçmeniz, sizin ileride daha çok para harcamanızı engelleyecektir.

Evet arkadaşlar şuan interrail öncesi masraflarımızı hemen hemen bitirdik. Aradaki ufak harcamaları onlar maliyeti çok etkilemez diye düşündüğüm için yazmadım. Bunlar örnek olarak fotoğraf parası, fotokopi paraları vs. gibi ücretler. Şimdi sırada Interrail yaparken harcayacağımız paraları hesaplamaya geldi.

 Interrail Yaparken Yapılacak Harcamalar 

Yemek

Öncelikle yemeklerden bahsederek başlayacağım ve  tecrübelerimden faydalanarak, ortalama bir fiyat çıkartacağım. Normalde yemek tamamen bütçeye ve kişisel tercihlere bağlı. Mesela ben gezimi her öğün fast food yiyerek geçirebilirim, böyle yaşarım ucuz olsun diye fakat kimisi de tam tersi dikkat eder, özen gösterir. Kimisi de buralara gelmişken, yerel yemekler yemek ister, yine fiyat değişir. Bu nedenle ben herkese hitap edebilmek için ortalama bir fiyat çıkaracağım. Bir gün marketten alarak, bir gün fast food ve bir gün restoran yemeği gibi.

Market: Herhangi yöresel bir marketten yediğiniz takdirde 5-6 Euro’yu aşmayacak bir ücret ödersiniz. Bunların içinde sandviçler ve içecekler veya nutella-ekmek gibi yiyecekler var. Ayrıca bisküvi tarzı ürünler aldığınızda da ortalama fiyat yine aynı olacaktır.

Fast Food: Benim seyahat boyunca en çok kullandığım yemek çeşitiydi. Hem uygun, hem doyurucu, hem lezzetli geliyordu bana açıkçası. Sağlıklı olmaması da  tamamen tercih edilmeme sebebidir fakat eğer gezginseniz maliyet her zaman en önemli şey olacaktır sizin için. Klasik bir Burger King veya Mc Donalds’ta yemek yemeye karar verdiğinizde, harcayacağınız para yine 5-6 Euro gibi bir ücret olacak. Herşey 1 Euro gibi bir menüleri vardı hala var mı emin değilim. Küçük boy hamburger, küçük boy kola ve küçük boy patates 1’er Euro’ydu. Big Mac menü 6.5 Euro gibi bir fiyattaydı. Yani fast food yemek isterseniz yine yaklaşık harcamanız 5-6 Euro olacaktır.

ne alırsan 1 euro fast food menuleri

Restaurant: Yöresel restaurantları kullanmak hemen hemen herkesin istediği bir şeydir. Kesinlikle bir kez olsun her şehirde denemenizi ben de tavsiye ediyorum. Gittiğiniz şehre özel yemeklerden mutlaka tadın, bir kez olsun yiyin. Restoranlarda klasik bir öğün, içecekle birlikte 20-25 Euro civarında olacaktır. Ama alacağınız tat bu fiyatın çok çok üstünde olacak, emin olun.

Şimdi şöyle bir hesaplama yapalım. 25 günlük gezimizde ortalama 18 gün fast food + market ve kalan 7 gün restoran + fast food yediğinizi varsayıyorum. Bu nedenle 18*(5+5)+7*(20) =320 Euro tutmaktadır. Yani işin özü, yemek harcamanız ortalama 300- 350 Euro  arasında bir rakam tutacaktır.

Tren Masrafları (Supp.)

Arkadaşlar Interrail tren biletine ödediğimiz ücret dışında bazı ekstra trenler için de garlarda ekstra ücret ödememiz gerekiyor. Bunlar trenlerin türlerine göre, yataklı trenlere göre hatta hızlı olup olmamasına göre de değişmektedir. Yaklaşık 5-10 Euro gibi ek bir ücret ödemesi yapacağınız trenlerle illa ki karşılaşacaksınız. Bu yüzden sizden böyle bir ücret istendiğinde şaşırmayın ve ters bir tepki vermeyin. Ancak bu trenleri sizler seçiyorsunuz bunu unutmayın. Yani gezinizi hiç ücret ödemeden de tamamlayabilirsiniz fakat trenlerinizi ve saatlerinizi binmeden önce ona göre seçmelisiniz. Bunun için de RailPlanner uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulamada ücretli trenler de belirtiliyor. Ortalama 25 günlük seyahatinizde ödeyeceğiniz yaklaşık fiyat 50- 60 Euro  civarında olur. Fakat planlarsanız bu ücretten kurtulursunuz ki vermenize hiç gerek yok arkadaşlar.

Interrail Gece Hayatı Masrafları

Bu hesaplamayı açıkçası kestirmek mümkün değil. Ama şöyle bir iyi haber verebilirim size, Avrupa’da çoğu gece kulübü girişleri ücretsizdir. Ben şimdi ortalama bir hesap çıkartmaya çalışacağım, alkol kullananlar için. 10 gün gece kulübüne gidip içtiğinizi var sayıyorum ve bunun için harcayacağınız fiyat gecelik 20 Euro’dur. Diğer 10 gün publarda takılıp sadece eğlenirseniz veya arkadaşlarınızla sokakta içerseniz vereceğiniz para 10 Euro’dur. Diğer kalan 5 günde içmediğinizi ve çıkmadığınızı düşünüyorum. Bu yüzden gece hayatı için harcayacağınız para 20*10+10*10=  300 Euro ’dur.

Ama tekrarlıyorum, bu fiyat kişiye göre değişir arkadaşlar bunu unutmayın. İçkiniz yoksa komple bu masraftan kurtulursunuz.

Müze Masrafları

Avrupa’da hemen hemen her yer müze. İlgisi olanların gitmelerini, müzelere girmelerini kesinlikle öneririm. Benim pek ilgimi çekmediği için girmedim. Daha çok popüler yerlere giriş yapmıştım. Barcelona stadı gibi, Kolezyum gibi. Ama şimdi ortalama müzelere giriş fiyatı 20 Euro’dur. Gireceğiniz müze sayısına göre toplam fiyatınız değişecektir. Buna göre hesaplamanızı yapın arkadaşlar.

Ekstralar

Yaklaşık harcamaları hesaplamaya çalıştım ama illa ki bunların dışında bir sürü ekstra harcamalarınız olacaktır. Mesela hiç hesaba katmadığımız bir hediye muhabbeti var. Arkadaşlarınız size “ya ufacık bir magnet al bari” diyecekler siz gitmeden önce ama onlar bilmiyorlar ki bir magnet en az 2-3 Euro. Yani bir öğün harcamanızı ona vermeniz gerekecek. O yüzden bu hesaplamalar dışında, böyle bir sürü ekstralar olacaktır. Yaklaşık  100 Euro  gibi bir ücreti de eklemenizi tavsiye ederim.

 Interrail Maliyet Toplamı 

Şimdi arkadaşlar yukarıdaki hesaplardan bağımsız olarak ortalama bir interrail yapan insanın masraflarını yazacağım. Yukarıdaki bilgilerde her türlü masrafı belirttim fakat burada kısıtlı bütçeler için olması gerekeni yazacağım kısa bir şekilde.

Pasaport: 573,10+94 TL=668 TL

Interrail Bileti: 1788 TL

Sağlık Sigortası: 37 TL

Vize Ücreti: 60+29=89 Euro   89*4,6= 410 TL

Hostel Fiyatları: 330 Euro  330*4,6=1518 TL  (Gecelik 15 Euro)

Uçak Bileti: 150 Euro     150*4,6= 690 TL  (Erken Rez. Bu Fiyata Bulunur)

Çanta: 240 TL

Yemek: 250 Euro    250*4,6=1150 TL

Tren Masrafları: 25 Euro     25*4,6=115 TL

Gece Hayatı Masrafları: 150 Euro    150*4,6=690 TL

Toplam: 7300 TL

Ortalama:  1500 Euro  

interrail Ne Kadar Tutar

Sıfırdan pasaportu ve çantası dahil olmak üzere hiçbir şeyi olmayanlar için bile 1500 Euro gibi bir rakamla 25 gün boyunca Avrupa’da istediğiniz ülkeleri dolaşabilirsiniz. Her zaman söylediğim gibi harcamalar kişiden kişiye çok fark eder. Harcamak veya harcamamak tamamen sizin elinizde, isterseniz bu gezi 1000 Euro ile de yapılır, 2500 Euro ile de yapılır. Bu nedenle önemli olan önce Interrail yapmaya karar verin, bütçenizi ve rotanızı ona göre ayarlarsınız.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
10 Yorumlar
  • Önder
  • 19/11/2017
  • Reply

  Bende bu sorunun cevabını merak ediyordum.Çok para harcamaya gerek yokmuş.Ortalama bir para ile gidilir bence

 1. şimdi euro iyice uçtu artık interrail biraz daha pahalıya patlıyacak bize.

 2. Interrail için bahsettiğiniz rakamlar oldukça yüksek geldi. Hiç yapmadım takipteyim ama rakamları görünce şöyle bir geri çekildim

 3. Sonunda ne kadar tahmini harcama yapacağımı öğrendim teşekkürler.

 4. interrail için bence cepre 4 5 bin tl lmalı birde gittiğiniz yerde sorun yasama ihtimalleri vs olabilir. hazırlıklı olunmalı

 5. Interrail rakamları benim icinde cok yuksek doğrusu. 1 yıl para biriktirmem lazım ki onunla gidebileyim

 6. Interrail bencede denenmesi gayet zevkli olacağa benziyor ancak rakam sanki çok yüksek gibi geldi ayrıca extra çıkacak başka bedeller de mutlaka olacaktır

  • Aydın
  • 28/11/2017
  • Reply

  Yaşanacak tecrübe ve deneyime göre sanırım fiyataları bana çok yüksek geldi

 7. Madraflar biraz fazlaymis. Epey birikim yapmaliyim. Ne olursa olsun bu islemi gerceklestiricem

  • Rabeeh
  • 21/12/2017
  • Reply

  fiyatlar çok pahalıymış bu paraya bence değer sanırım

Soru-Görüş-Öneri