Interrail Yaparken Hostel Seçimi

Interrail Yaparken Hostel Seçimi

Filmlerde izlediğiniz o korku dolu hostelleri ve kötü hostel anılarını bir kenara bırakalım şimdi. Gelelim gerçek dünyamıza. Eğer tavsiyelerimi dikkate alırsanız Interrail yaparken kalacağınız hostellerde böyle şeylerin hiç birini yaşamayacağınızı garanti ederim. Hostel seçerken belirli filtreleriniz olmalı. Ucuz hostel, konforlu hostel, temiz hostel, internetli hostel gibi etkenleri göz önüne almanız gerekir.

Avrupa turu yaparken, her gün çok yol yürüyeceksiniz; dolayısıyla yorgun düşeceksiniz. İyi ve güvenli bir şekilde dinlenme ihtiyacı duyacaksınız. Bu nedenle kalacağınız hostelin konforlu ve rahat olmasına özen göstermelisiniz.

Hosteller genellikle birçok kişinin bir arada kaldığı odalardan ve ortak banyoların kullanıldığı bölümlerden oluşmaktadır. Bu nedenle hostellerde temizlik kısmına da dikkat etmelisiniz. Seyahat ederken hastalık veya benzeri bir rahatsızlık, sizi oldukça zora sokar ve gezinizi berbat edebilir. Her şeyden önemlisi sağlınıza dikkat etmeniz için hostellerde temizlik önemli bir konudur.

Avrupa turu yapan herkes için maddi durum çok önemlidir, çünkü kısıtlıdır. Bu nedenle iyi özelliklerde, en ucuz hostel tercih edilmelidir. Sonuçta cebinizde ne kadar para kalırsa, sizin için o kadar iyi. Fiyatın en önemli etkenler arasında yer almasının sebebi, açıkçası paranızın ve bütçenizin durumuna bağlı. Eğer maddi durumunuz iyi ve bütçeniz yeterliyse, tabi ki fiyata bakmadan hostel seçimi yapabilirsiniz.

Interrail Yaparken Hostel Seçiminde Wifi Olmasının Önemi

interrail ucuz hostel

Interrail yaparken bize paradan sonra belki de en çok lazım olan şey internettir. Harita kullanmak, şehir bilgisi almak, ulaşım veya hostel aramak için internet kullanmamız gerekiyor. Ben sırf bu sebepler yüzünden, sokak sokak internet için gezdiğimi bilirim. Bulmanız çok zor değil tabi ki ama insanı yine de yoran bir durum. Bu nedenle internetli bir hostel bulmanızı tavsiye ederim. Bazı hostellerde internet için ek ücret alınıyor, buna da dikkat etmelisiniz.

Hostel Rezervasyonları

Hostelleri ararken kullanılan birçok site mevcuttur. Bunların en popüler olanı sizin de bildiğiniz gibi Booking.com

Güvenilir bir sitedir; ben her hostelimi ve otelimi bu site üzerinden ayarladım ve herhangi bir sıkıntı yaşamadım şu zamana kadar. Size de buradan yapmanızı tavsiye ederim.

Rezervasyon yaparken öncelikle size tavsiyem çok erken bir zamanda yapmamanız. Geziniz ne kadar planlı olsa da bir tren kaçırmanız veya kararınızın değişmesi sonucunda paranız yanacaktır. Ben genelde hostel rezervasyonlarını, gideceğim şehre bir gün önceden yapardım. Örneğin; yarın Paris’e gideceksem bugün bir hostele rezervasyon yapardım. Bir gün önceden hostele rezervasyon yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca olur da 2-3 gün önceden rezervasyon yapmak isterseniz, o zaman ücretsiz rezervasyonu olan hostelleri tercih etmelisiniz. Çünkü inanın bana Interrail yaparken 1 saat sonrası için yaptığınız planınız bile değişebilir.

Avrupa’da hostel tavsiyelerinde, size her şehir için hostel paylaşmaya çalışacağım. En uygun fiyatlı hostelleri ve diğer özelliklerini de sizlere belirteceğim; şehirlerin başlıkları altında. Ayrıca kendi kaldığım hostelleri de detaylıca anlatacağım. Buradan yola çıkarak istediğiniz hosteli seçebilir ve rezervasyonu gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Hostellerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosteller genellikle 8-10 kişinin aynı odada, ranzalarda kaldığı bir konaklama şeklidir. Bu nedenledir ki aynı odada bu kadar insanın kaldığı bir yerde dikkat etmeniz gereken birçok husus olacaktır. Gerek temizlik açısından, gerekse güvenliğiniz yani eşyalarınızın çalınmaması için, dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü hırsızlık hostellerde çok sık görülür. Bu nedenle hostelde kalacağınız zaman yanınızda mutlaka kilit bulundurun. Çünkü hostellerde çantanızı dolaba kilitlemeniz gerekecektir.

Temizlik konusuna gelince; hostel yatakhanelerini ve banyolarını çok kişi kullandığından, temizlik açısından birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Hostel tercih etmeden mutlaka tavsiyeleri ve kişilerin yorumlarını göz önüne alın. Benim hep söylediğim, evet en önemli özelliği maliyeti fakat göz göre göre de pis bir hosteli tabi ki tutmayın.

 • Temizlik birinci öncelik,
 • ardından maliyetine dikkat edin,
 • sonrasında ise kendi eşyalarınızın güvenliğini sağlamaya çalışın.
avrupa’da hostelde kalmak

Hostellerde ortak alanlarda bulunmaya ve insanlarla sürekli iletişim içinde olmaya özen gösterin. Çünkü böyle bir durum sonrasında beraber vakit geçirecek, İngilizce konuşacaksınız ve şehirler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Örneğin; ben tek başıma İnterrail yaparken, ilk gün Roma’da hostelime girdiğimde, çantamı yerleştirdikten sonra direk ortak alana geçtim. Bir grup insan bardaklarla içkili bir oyun oynuyorlardı, bunu görünce ben de katılmak istedim. Oyunu oynadık, yaklaşık 10 kişiydik. Gece plaj partisine gideceklerini söylediler, beni de davet ettiler. Roma’da ilk günümdü, kabul ettim. Beraber partiye gittik, inanılmazdı. Sabah 8’de bitti, sonrasında beraber hostele döndük. Bu grup tamamen hostelde tanışıp arkadaş olan bir gruptu. Çok güzel vakit geçirdim, ama eğer ben hostelde onlara katılmasaydım, böyle bir etkinlikten haberim bile olmayacaktı. Bunun gibi bir sürü aktiviteden, hostel arkadaşlıklarım sayesinde haberim oldu. Siz de onlara katılmaktan, iletişim kurmaktan kaçınmayınız.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
8 Yorumlar
  • egemen
  • 06/11/2017
  • Reply

  merhabalar bilgiler için teşekkürler fakat interrail vize işlemleri için detaylı bilgi verebilirmisiniz

 1. hostellerde nasıl herkesle arkadaşlık kuralım kötü olaylarla karşılaşma ihtimalimiz yüksek değilmi ? kızlar açısından soruyorum

 2. Hostellerden izlediğim filmler yüzünden korkmuştum hep yazın biraz olsun iyi gelsene hala çekincelerim var

  • buğra
  • 16/11/2017
  • Reply

  Hostel ile bugüne kadar hiç tanışmamıştım. Siteniz sayesinde karşılaştım ama maden böyle bir yazı paylaşıldı tecrübe edinenler burdan yazarak bizlere yardımcı olabilirler.

 3. ben konaklamalarda hep sorun yazıyorum Interrail sürecnde neler yasarım dusunemiyorum. daha dikkatli olmalıyım.

 4. bence bu tür seylerde ucuza kaçmamak laızm. ancak pahalı hostelde iyidir demekte yanlıs iyice incelemeli

 5. Interrail yapacaklar ve yakın zamanda deneyecekler için gayet faydalı bir yazı olmuş belki bir gün bende denerim yeni yeni takip etmeye başladım

  • Emirhan
  • 20/12/2017
  • Reply

  Ucuza kaçmak daha mantıklı geliyor ama ucuz etin yahniside bukadar olur derler.Doğru arkadaşlık ortamı olarak Interrail yapabilincek bir yer ama arkadaş seçme konusunda dikkatli olun.

Soru-Görüş-Öneri