Interrail Çanta Hazırlıkları

Interrail Çanta Hazırlıkları

Interrail için çanta özellikle bahsetmek istediğim konuların başında geliyordu. Bu sebepten, interrail hakkında yazılar paylaşıyorken buna da değinmek istiyorum. Evet şimdi konumuz Interrail’ın belki de en heyecanlı olduğumuz anlarından birisi olan çanta hazırlamak. Benim bu işi yaparken içim içime sığmıyordu; gezimden 1 ay öncesinde, içine neler koymam gerektiğine dair çantamı düşünmeye başlıyordum. O anlar gezinin en güzel, en heyecan verici anlarından birisiydi.

Interrail çantası gerçekten gezinin en önemli detaylarından; çünkü içinde bir eksiklik olduğunda onun sıkıntısını gezi boyunca çekeceksiniz veya gezerken cebinizdeki paradan eksik olan eşyanızı tamamlayacaksınız. Bu da size ekstra masraf olacak. Tam tersi olduğunda ise yani gereksiz bir eşya koyduğunuzda, yine bunun yükünü her gün sırtınızda hissedeceksiniz. Aynı zamanda da onun yerine koyabilecek eşyalarınızı almadığınız için pişman olacaksınız.

Bu nedenle çantanızı hazırlarken dikkatli, özen göstererek ve tavsiyelerimize uyarak hazırlamanız, seyahatinizde size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Interrail Çanta Seçimi

Interrail çanta seçiminde öncelikle çantanın sağlam olmasına dikkat etmelisiniz. Sürekli sırtınızda taşıyacağınız için, belden bağlama kısımları da önemli, yani kemerleri. Mutlaka sırtınızın rahat etmesi gerek, çünkü sürekli sırtınızda olacak. Hostelde bırakırım ben deseniz de Interrail yaparken başınıza neler gelecek bilemezsiniz.

interrail için sırt çantası hazırlamak

Bu nedenle;

1-Sağlam Olmalı

Yoldasınız nelerle karşılaşacağınız belli değil ve sürekli trenlere bineceksiniz. O yüzden çantanın zarar görme ihtimali yüksek. Alırken her köşesine dikkat edin; iplerine ve kemerlerine iyice bakın. Sağlamlık birinci önceliğiniz, unutmayın. Yolda sizin her şeyiniz sırtınızdaki çantanız. Ona bir zarar gelmesi halinde, geziniz mahvolma seviyesine gelebilir. Bu nedenle hem sağlam olmalı, hem de çantanıza çok dikkat etmelisiniz.

2-Rahat Olmalı

Sürekli gezerken sizle beraber olacak ve sırtınızda taşıyacağınız için belinizin ve sırtınızın rahat etmesi, güzel bir seyahat geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca çantanızın gerçekten ciddi bir ağırlıkta olacağını unutmayın. Bu yüzden alırken muhakkak deneyin ve bel kısmının sizi rahat ettirmesine özen gösterin. Kemerlerin şekline ve sağlamlığına da dikkat edin. Aksi takdirde gezi boyunca inanılmaz ağrılar çekebilirsiniz ve size bu gezi keyif değil eziyet olur.

3-Çanta Boyutu

Önemli noktalardan birisi de çantanızın boyutu ve buna göre iyi bir çanta seçimi yapmanız. Bu tamamen sizin gezinizin gün sayısıyla da ilgilidir. Örnek olarak, ben 25 günlük bir gezi için 70 Litre bir çanta seçimi yapmıştım ve rahat ettirmişti bu çanta beni. Gezi gününüze göre çanta büyüklüğünüzü seçmelisiniz. Büyük çanta almanız sizin avantajınıza olacaktır fakat gereksiz de doldurmamanız gerekiyor; sonuçta taşıyacaksınız.

Interrail Çantası Nereden Alınır

Çantayı istediğiniz mağazan alabilirsiniz; önemli olan size verdiğim interrail çanta tavsiyelerine uymanızdır. Interrail çantasını Decathlon‘dan alabilirsiniz; güzel ve kaliteli çantalar satıyorlar. Ama daha uygun bakıyorsanız Interrail çantasını Eminönü’nden de alabilirsiniz. Ben çantamı Eminönü’nden almıştım ve hala kullanıyorum, gayet sağlam.  Fiyat aralıkları da çantalarda kalite ve litresine göre değişmektedir. 80 ile 200 lira arasında çantalar bulabilirsiniz.

Interrail Çantasında Olması Gerekenler

Şimdi size Interrail çantasında olması gerekenler nelerdir sizlere burada anlatmaya çalışacağım. Bu başlık altındaki eşyalar hemen hemen herkesin çantasında bulunması gereken eşyalardır. Buna göre çantanızda bu eşyalar için yer ayırmalısınız.

1- Şarj Cihazı ve Powerbank

Telefonunuz seyahatiniz sırasında sizin her şeyiniz oluyor. Bu nedenle şarj sorununu bir şekilde aşmanız gerekecektir. O nedenle bu iki cihaz mutlaka çantanızda olmalı. Priz bulamadığınız yerler de olacaktır illa ki o zaman da powerbank ihtiyacı duyacaksınız. Çantanızdan eksik etmeyin.

2- Asma Kilit

Hostellerde olsun veya tren garlarında olsun çantanızı bırakacağınız yerler için mutlaka bir asma kilit yanınızda olmalıdır. Çünkü siz dolabı kiralarsınız, bir bakarsınız asma kilit yok. Buralarda asma kiliti ekstra satarlar ve yüksek rakamlarda olur. Gereksiz yere para harcamak yerine çantanıza bir asma kilit atın.

3-Küçük Bel Çantası

Belki de en önemlisi bu çanta. Nakit paranızı, pasaportunuzu, haritaları ve diğer küçük önemli eşyalarınızı taşımanız için kesinlikle gerekli olan şey bir bel çantası. Her an sizinle birlikte olacak, yürürken sürekli belinizde sizi de rahatsız etmeyecek bir çanta bulundurun.

4-Havlu ve Mat

Banyo sonrası için bir havlunuz, olmazsa olmazlardandır. Ayrıca eğer denize girecekseniz ekstra deniz havlusu da çantanızda bulundurmalısınız. Fakat havlu seçerken peştamal tarzı, ince ve kolay kuruyan havluları seçin. Çünkü normal bir havlu çantanızda çok yer kaplar. Ayrıca o tarz havluları kurutamazsınız.

Mat konusuna gelince; her gün hostelde kalacak olsanız bile mutlaka bir mat alın ve çantanızın dışına bağlayın. Başınıza ne geleceğinizi bilemezsiniz. Gece yarısı bir treni kaçırırsınız garda uyumak zorunda kalırsınız. Mat interrail eşyalarının olmazsa olmazlarındandır.

interrail çantası – 70 litre quechua

5-İlaçlar

Evinizden uzakta, hatta sokaklarda olacaksınız. Kimi zaman soğuk ve yağışlı olacak, kimi zaman denize girecek, sıcaktan terleyeceksiniz. Bu yüzden hasta olma ihtimaliniz yüksek. Çantanıza belirli ilaçları mutlaka atın. Ağrı kesiciler, soğuk algınlık ilaçları, vitaminler ve kas gevşetici gibi ilaçları bulundurmanız önemlidir.

6-Spor Ayakkabı ve Terlik

Kesinlikle ve kesinlikle rahat bir spor ayakkabısı olmalı. Çok yürüyeceksiniz, inanın bana tahmininizden çok yürüyeceksiniz. Bu yüzden spor ayakkabınız iyi olsun. Akılsız başın cezasını ayaklar çekmesin. İyi bir spor ayakkabısı alın kendinize ve rahat edin. Terlik genelde hostellerde ve kısa mesafe gideceğiniz zaman veya trenlerde sizi rahat ettirecektir. Çantanızda olmazsa olmazlardan bir tanesi de terliktir.

Interrail Çantası İçin Diğer Detaylar

Şimdi burada özet olarak geçeceğim eşyalar tamamen kişiye bağlı eşyalardır. İsteyen bulundurabilir, isteyen yanına almaz, size kalmış şeyler.

Kitap: Eğer ben okurum diyorsanız atın çantanıza. Sahilde, trende, hostelde gerçekten okunur.

Saç Kurutma: Hostellerin genelinde vardır fakat “saçım önemli, ben yapmadan dışarı çıkmam” diyorsanız, riske girmemek için ufak bir saç kurutma makinasını çantanıza atın.

Fotoğraf Makinesi: Kaliteli resimler çekmek istiyorsanız ve telefonum buna yetmez diyorsanız, çantanıza atın gitsin. Ama boyutu önemli.

Interrail İçin Çanta Hazırlama

Çanta hazırlıklarında eşyaları düzenli bir şekilde yerleştirmeniz çok önemlidir. Eşyalarınızın kırışmamasına dikkat etmelisiniz. Kıyafetlerinizi rulo yaparak koyarsanız, hem yer açısından tasarruf sağlarsınız hem de kırışmayı önlersiniz. Vakum paketleri kullanarak da eşyalarınızın yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz. Çantanızın dışındaki bölmeleri ve cepleri de boş bırakmamaya çalışın, çünkü çantanız tamamen dolu giderseniz dönüşte sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dönerken bir sürü hediye veya eşya alacaksınız onlar için çantanızda az da olsa bir boşluk bırakmalısınız.

 • Kot pantolon çok tercih etmemeye çalışın çünkü çantada çok yer kaplıyor.
 • İç çamaşırı olarak kullan-at şeklinde çamaşırlar götürürseniz çok rahat edersiniz.
 • Kış mevsimi ise mutalaka şapka, eldiven ve ince bir yağmurluk alın. Hatta bu yağmurluğu çantanız için bile kullanabilirsiniz.
 • Bu büyük çantanızda pasaport, para ve interrail biletinizi bulundurmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bunlar sizin en önemli belgeleriniz. Bunları mutlaka belinizdeki küçük çantanızda taşıyın.
 • Uçak bileti ve hostel rezervasyonlarının fotokopileri çantanızda bulunsun. Ayrıca mail olarak telefonunuzda da dursun.

Şimdi koşa koşa gidin ve çantanızı hazırlayın. Bu heyecanı yaşayın ama anlattıklarımı da dikkate alın. Size çok kolaylık sağlayacağından şüpheniz olmasın.

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
12 Yorumlar
 1. Bu tip çantaların taşıması çok zor. Bavul götürsek yanımızda sıkıntı yaşarmıyız?

 2. Çok teşekkürler peki çantayı nereden alacağız yani her mağaza böyle çantalar satar mı?

 3. Çok güzel detaylı anlatılmış makalede.Ama bu çantaların kullanımı zor çok büyük gözüküyor.

  • Meryem
  • 11/11/2017
  • Reply

  İnterrial bir canta herkse lazim bence. Bir gun hic beklemediyiniz bir anda seyehata cikabilirsiniz.

 4. Bu çantaları hiç sevmiyorum.Normal okul çantası boyutu daha ideal bence.

 5. İnterrail canta bnde almak istiyorum. Yurt icinde dahi kullanilabilir bu tur cantalar. Gayet kullanisli

  • Gönül
  • 13/11/2017
  • Reply

  Kısa vadede olmasada uzun bir süreçte bende bu tür aktivitelerde bulunmayı amaçlıyorum. Interrail Çanta önerilerinizi kaydettim ve sürekli takipteyim. Teşekkürler

  • Sevinc
  • 15/11/2017
  • Reply

  Cantanizi hazirlarken her seyinizi iki kere kontrol edin yola cikinca fark edile unutulmus esya cok agir geliyo

  • mahmut
  • 15/11/2017
  • Reply

  interrail ile yakında bir tur yapmayı düşünüyorum sizin önerdiğiniz şekilde bir çanta yapacağım.

 6. kocaman canta dersiniz en basta ancak yanınıza alacaklarınızı sıraya koyunca kucuk geldiğini gorursunuz

  • Sahsenem
  • 23/11/2017
  • Reply

  Cantami hazirlarken her seferinde birseyler unutuyorum. Neyseki skmdiye kadsr cok onemli esyalarim kalmadi. Artik liste yapicam

  • abdulkadir
  • 29/11/2017
  • Reply

  çanta işi çok muhim bir konu. zira unuttuğunuz esyanızı uzun bir süre bulamayacaksınız. bence en iyisi günler oncesinden liste hazırlamak

Soru-Görüş-Öneri