Çadır ile Interrail Yapmak

Çadır ile Interrail Yapmak

Şimdi sizin de çok hoşunuza gidecek bir olaydan bahsedeceğim: Çadır kurarak interrail yapmak.

Hemen hemen herkesin interrail planları yaparken aklından geçmiştir bu fikir. Benim de öyle oldu ama ben sadece plan kısmı ile bırakmadım ve gerçekleştirdim. Biz üç kişi çıktığımız bu yolda, çadırla Avrupa Turu yapmaya karar vermiştik. 30 günlük bir rotada, yaklaşık 17 gün dışarıda, çadır kurarak kaldık. Tabii ki zorlukları da oldu, güzel tarafları da. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Çadır ile Konaklamanın Detayları

Çadır Satın Almak

Interrail yaparken çadırla konaklamak gibi bir planınız varsa, öncelikle iyi bir çadırınız olması gerekiyor. Ben giderken arkadaşımla birlikte Decathlon mağazasından, 2014 yılında 80 TL gibi bir fiyata Quechua marka iki kişilik hızlı kurulum çadır aldım. Çadır seçerken en çok dikkat etmeniz gereken özellik, hızlı ve kolay bir kurulumu olması. Çünkü hemen hemen her gün buna çok vakit ayırmak istemeyeceksiniz ve çok karmaşık bir şey ise bu sizi yoracaktık. Ayrıca genelde geceleri kurmadan önce kafanız “güzel” olacağı için, bu iş eğer kolay kurulumlu bir çadır değilse, bir hayli uğraştıracaktır. O yüzden size tavsiyem öncelikle buna dikkat edin.

İkinci olarak ise tabi ki yalıtımı ve sağlamlığına dikkat edin. Daha çok yalıtıma dikkat etmenizi öneririm. Eğer yağışlı ve soğuk bir dönemde gidiyorsanız bu sizi etkileyecektir. Ben Eylül ortasında gitmiştim ve Barcelona’dan sonra yukarıya doğru gittiğimde, çadırın içinde gerçekten üşümüştüm. Ayrıca olmazsa olmazlardan olan mat konusunu da es geçmeyelim. Mutlaka kaliteli bir mat ile yolculuğa çıkın; çünkü onun üstüne yatacaksınız.

Çadır ile Interrail Yapmanın Artıları

Çadırda kalmanın ne gibi bir artısı, iyi yönü olabilir? Sonuçta dışarıda kalıyorsun, yatak yok diye düşünmeyin kesinlikle. Interrail yapan hemen hemen herkesin en önemli sorunu, interrail ne kadar tutar. Bizdeki mantık da tam olarak şöyleydi:

“oğlum neden 4-5 saat uyumak için bu kadar fazla para verelim ki?”

Siz de hak vereceksiniz ki bu çok doğru bir sebep. Bu mantıkla yola çıktık ve çadırımızı aldık. 3 kişiydik ve iki çadırımız vardı.

interrail yaparken çadırda kalmak

Maddi Artısı: Bunun en büyük artısını dediğim gibi bütçemizde gördük. Gecelik hostel fiyatı kişi başı ortalama 15 Euro’ya denk geliyordu. 3 kişi için 45-50 Euro gibi gecelik giderimiz oluyordu. Biz o gece çadırda kaldığımızda bu para cebimizde kalıyordu. Sizin de bildiğiniz gibi günlük 50 Euro, Interrail için mükemmel bir para. Gece 5 saat uyumak için bir hostele bu parayı vermektense, başka yönlerde harcamayı tercih ettik.

Özgürlük: Çadır keyfinin en çok yaşandığı an uyumak, sabahlamak, istediğiniz yerde kalabilmenizdir. Tabi ki çoğu yerde yasal değil ama kıyıda köşede kuytu bir yer bulduğunuz zaman sizden rahatı yok. Özgürsünüz, sırtınızda eğer çadırınız varsa bir anda her yer sizin oteliniz oluyor. Deniz kenarı, parklar, göl kenarları uyumak için o kadar güzel yerler var ki, üstelik bedava! Gecenin bir saati beğendiğiniz herhangi bir yerde, arkadaşlarınızla kalmak ayrı tecrübeler katacaktır sizlere.

Çadırda Kalmanın Eksileri

Hava Koşulları ve Konfor: Öncelikle çadırda kalmak istiyorsanız, konfordan ödün vermeniz gerekecektir. Konfor istiyorum, gün içinde o kadar yürüyorum yoruluyorum, gece rahatça uyumak istiyorum dediğiniz zaman, sizi direk güzel bir hostele yönlendiriyoruz. Çünkü çadır demek biraz sırt ağrısı, biraz üşüme, biraz tedirginlik hissi demektir. Hava şartları kötü olduğu zaman, zaten kabus gibi bir gece sizleri bekliyor olacak. Eğer çadırda kalmak istiyorsanız, böyle şeylere hazırlıklı olmanız gerekiyor.

interrail yaparken çadırda kalmak

Güvenlik: Diğer bir çadır sıkıntısı ise güvenlik. Sonuçta dışarıda bilmediğiniz bir yerde, gecenin bir yarısı sokakta kalacaksınız. Bu da sizi bütün gece tedirgin edecek. Gecenin ortasında siz uyurken başınıza bir şeyin gelmeyeceğini de kimse garanti edemez. Hırsızlık gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Benim başıma gelmişti, iki dakika çadırın başından ayrılıp markete gittik geldiğimizde çadırımızı kesmişler çantaları almışlardı. Sadece 2 dakika! Bu nedenle çadırda kalacaksanız böyle tehlikeleri de göze alın.

Eğer kamp alanlarında kalmayı planlıyorsanız tabi ki böyle bir güvenlik sorunu olmayacaktır.

Sonuç olarak ben bu artıları ve eksileri önüme koyduğumda 15-17 gün çadırda kalmaya karar vermiştim. Arkadaşlarımla birlikte o günlerin hostel paralarını da çatır çatır yedik. Başımızdan olaylar da geçti ama şuan onları gülerek anlatıyoruz; yani özetle bir sıkıntı yok:)

Paylaşalım
Booking.com
Paylaşsan?
mert
Yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.
13 Yorumlar
  • ermann
  • 02/11/2017
  • Reply

  Biz de kız arkadaşımla beraber Avrupa turu yapmaya karar verdik. en büyük merakımız ikimiz çadırda rahat edebilir miyiz? özellikle fransa’da çok sataşan oluyor mu diye merak ediyoruz. siz fransa’ya gittiniz mi acaba?

 1. Otele, hostele verilecek para ile daha fazla yiyip içip müze gezmek çok mantıklı ama işte Kız başına ya da kız kıza interrail yaparken yine de insan güvenemiyor.

  • Sezgin
  • 06/11/2017
  • Reply

  Hava Şartları Çadır için uygunmudur? Böyle durumlara çekincelerim var

 2. Çadır almak istiyordum, ama hava şartları için hangi çadır alınmalı sizce ?

 3. Çadır aldım ama yanlış almışım :'(

 4. Çadır ile tur bence oldukça zor ve yorucu olur gibi geliyor. Büyük riskler taşıdığını düşünüyorum ama sanırım binlerce bunu tecrübe eden de var galiba

 5. interraili çadırla yapmak ne bilim biraz riskli geldi. birde kalıcanız yerleri bilmiyorolduğumuzu dusununce daha riskli

 6. çadır değilde bence hostelde kalmak daha mantıklı ve ucuz bir yöntem bence

 7. Çadır zevkini ilk attığımda daha çocuk denecek yaşlardaydım. Sık sık çadırda kaldığım gecelerden sonra Interrail ile birleşimi de yaşamak ve tecrübe etmek isterdim.

  • saadet
  • 25/11/2017
  • Reply

  en çok yapmak istediğim gezi şekli sırtında çadırın oradan oraya otostopla yolculuk yapmak. Bence en eksi olan tarafı güvenlik orta avrupada yapıyorsan bu organizasyonu mutlaka yanında seni güvende tutacak birşeyler bulundurmalısın…

  • Görkem
  • 03/12/2017
  • Reply

  Çadır ile kamp yapmak da başlı başına muhteşem bir duydu iken İnterrail nasıl bir duydu olur tahmin edemiyorum

  • Ferhat
  • 11/12/2017
  • Reply

  Bence 80 90 tl gibi fiyatlar ucuz bunu otele veya ev kiralamaya verseydiniz eğer daha çok paranız giderdi o yüzden çadır almak daha mantıklı olur.

 8. Çadırı aldığınız vakit yaz olması lazım yoksa hava şartlarından dolayı çadırı beğenmeyebilirsiniz doğaldır hava soğuk veya rüzgarlı olsa tabikide çadır çok etkisiz olur.

Soru-Görüş-Öneri