Ben Kimim?

Mert Çınar Kimdir?

Geldik sitedeki en resmi kısma; kendinden bahsetmek ve tabii gitmeliyiz.com varlık sebebinden. Şimdi direk konuya gireceğim ve size sıkıcı gelecek ama maalesef yapacak bir şey yok. 18 Ocak 1992 yılında, İstanbul’da doğdum. Okullardan bahsetmeden olmaz, Sakarya Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2015 yılında mezun olarak, eğitim hayatıma son verdim.

Neden Gezdim-Geziyorum-Gezeceğim?

Üniversite yıllarında aktivite ararken, öncelikle Amerikan futbolu oynamaya karar verdim. Sakarya Üniversitesi Amerikan Futbol takımına katıldım. Adrenalin seviyesi oldukça yüksek olmasına rağmen başka arayışlar içine de girdim ve yurt dışına açılarak, ülkeleri yaz tatilinde gezmeye karar verdim.

tatanka mert çınar
şampiyon tatankalar

Üniversitesinin 2. döneminde sınıf arkadaşımla birlikte, ne olduğunu bilmediğimiz Interrail denilen şeyi yapmaya karar verdik ve araştırmalara başladık. Daha önce hayatımda uçağa binmemiş birisi olmama rağmen Interrail’i araştırdığımda tam benlik olduğunu anladım ve kafama koydum. Interrail Facebook grubundan ve bir sürü gezgin bloglarından araştırmalar yaptık ve rota çıkardık.

Neyse, işin özü ilk yurt dışı deneyimim arkadaşımla başlıyordu, pasaportlar çıktı, okul bitti, her şey hazır biletleri alalım derken, arkadaşım bazı sebepler yüzünden gelemeyeceğini söyledi. Ama ben kafama koymuştum ve tek olsam da gideceğim dedim. Son 1 ay kala, interail’e tek çıkmanın zorluklarını tekrar araştırdım. Korka korka da olsa göze aldım, tek başıma çıktım. Ne kadar doğru bir karar olduğunu 30 gün bitince anladım. Her şey tamamen mükemmel geçti.

Ertesi sene bu tecrübeden sonra bir daha gidiyorum dedim. Arkadaşım yine, bu sefer ben de geleceğim dedi ve ek olarak bir arkadaş daha eklendi. 3 kişi olduk ve bu sefer kesin geliyorlardı. Bu ikinci deneyimim sırtımızda çadırlarla oldu.  İnanılmaz deneyimler yaşadık, inanılmaz yerlerde çadırlarda konakladık.

Toplamda Avrupa’da  14 ülke 18 şehir gezdim bu iki senede.

Üniversiteyi bitirdikten sonra, dil eğitimi ve çalışma niyetiyle Amerika’ya gittim. 6 ay diye planladım fakat tam 1 sene Amerika’da kaldım. Çeşitli olaylar yaşadım, çalıştım, okula gittim… Çok güzel bir sene geçirdim kısacası.

Türkiye’ye döndüm ve direk iş arayışına başladık tabi ki mühendis olarak. Bu esnada ekstra olarak Dubai ve Çin seyahatlerinde bulundum.

Neden Yazıyorum?

Sonuç olarak şuan 25 yaşındayım ve dünyada 32 şehir 18 ülke 3 kıta gezdim. Deneyimlerimin hepsini yazmaya karar verdim. Amacım yeni yerlere gidecek insanların zorluk çekmeden bilgilere kolayca ulaşmasını sağlamak ve nerde ne yapılması gerektiğini ve nelere dikkat etmesi gerektiklerini aktarmak.

gitmeliyiz.com

Çünkü ben ilk defa yurtdışına çıkarken bu tarz bloglardan yararlandım ve hepsinin gittiğimde ne kadar faydalı olduğunu gördüm. Bu yüzden kendimde böyle bir şey yapma ihtiyacı hissettim. İnsanlar böyle tecrübeler yaşamadan önce kafalarında birçok soru işareti oluyor. Bu sitenin asıl amacı bu soru işaretlerini kaldırmak, insanları gezmeye, yola çıkmaya teşvik etmek ve bu sayede insanların bu korkularını yenmek.

Sonuç olarak; yola çıkmaktan, seyahat etmekten korkmayın. Blogum gitmeliyiz.com rehberiniz olsun, inceleyin. Kafanızdaki sorulardan kurtulmanız için elimden geldiği kadar yazmaya, sorularınıza cevap bulmaya devam edeceğim. Eminim ki okuduktan sonra siz de yola çıkacak ve gezdikten sonra bana hak vereceksiniz.

Hakkımda kısmına yakışan klasik ama çok doğru bir sözle veda edeceğim size:

“Yol Açık Yola Çık!”

Paylaşalım